כפר ורדים והסביבה ׀ מקומון ׀ א-לה כפר ׀ עיתון הגליל | אתר ראשי | טוביה ארז גיליון 284 נובמבר 2017

« לכל הטורים של טוביה ארז

 

 

גיליון 284 נובמבר 2017

 

ירוק בחוץ ובפנים אדום, וזה לא אבטיח

 

 זה ראש המועצה שלנו שבוחר מלחמות נוחות ומזניח את מה שחשוב באמת.

 לאחרונה הכריז כפר ורדים מלחמה.

האויב: טורבינות רוח לייצור חשמל. המטרה: למנוע הקמת טורבינות רוח לייצור חשמל ירוק בגליל. שדה הקרב: ועדות מחוזיות, משרדי ממשלה, ועדות וחברי הכנסת, התאגדויות בין יישובים, כנסים וכן הלאה.
הסבר: ההשפעה הבריאותית של טורבינות רוח לפי גרסאות שונות היא בין חצי ק"מ לקילומטר. נוסף לכך יש השפעות סביבתיות שמציקות לכל שוחר איכות הסביבה, ובהן חשש לפגיעה נופית, פגיעה בציפורים, הפרעות למטוסי כיבוי אש ועוד. הוועדה לאיכות הסביבה של הישוב, שדנה בנושא, קיבלה החלטה שיש להתנגד להצבת טורבינות כאלו במרחק שיהיה "מעל כל ספק סביר" מסביב לתחום הישוב, וזאת כדי למנוע פגיעה בריאותית בתושבים. חלק מחברי הוועדה והמועצה החליטו להרחיב את המאבק ולהתנגד להקמת טורבינות רוח בכל הגליל, מרמת הגולן ועד עמק יזרעאל.
למרות שאני רואה בטורבינות רוח פיתרון לגיטימי לייצור אנרגיה ירוקה בכפוף למגבלות, אני מברך את הלוחמים העשויים ללא חת במאבקם ומאחל להם הצלחה. להתייצב בראש המאבק נגד הצבת טורבינות רוח בגליל כרוך בפגישות עם ראשי ראשויות, פקידי ממשלה בכירים, עיתונאים, הופעה בוועדות ונשיאת נאומים חוצבי להבות. זה מאבק שאי אפשר להיכשל בו. אם הצלחת, תזכה כמובן לשבחים. הצלחת חלקית? גם יפה. ואם נכשלת, ברור שעשית את המקסימום. זאת לא אשמתך, הרי נלחמת בכוחות חזקים ומקושרים. כדאי לכל ראש ראשות מוניציפלית להתייצב בראש מאבק כזה. בכל מקרה יזכה לנקודות זכות לקראת מערכת הבחירות הבאה, ווין-ווין קלאסי.

***

ואכן חיש קל התייצב בראש הגדוד ראש המועצה המפקד, בידו סיכה חדה ולראשו כובע פלדה.
אבל כאשר מגיעים לבחון את התרומה שלנו ביישוב לחיסכון באנרגיה, זה נראה אחרת. להגיד לא קטגורי לטורבינות רוח ולטורבינות גז זה קל. האתגר הוא כשתריך להחליט מה כן, ולעמוד על כך.
למשל, לחסוך בצריכת אנרגיה. בנייה ירוקה יוצרת מבנה מבודד אנרגטית, מאוורר, מואר באור טבעי. לכן היא מורידה משמעותית את צריכת האנרגיה לחימום, קירור, אוורור ותאורה. אפשר לחייב בנייה ירוקה בכל הפרויקטים החדשים ביישוב. בבתים קיימים אפשר לעודד שיפורים של התאמה לתקני בנייה ירוקה באמצעות הטבות בנייה, כפי שהוצע בפרוגרמה הירוקה.
למשל, אפשר לייצר אנרגיה ירוקה אחרת. נניח לחייב בפרויקטים חדשים (וגם בשיפורים במבנים קיימים) להקצות שטח גג הפונה לכיוון דרום להתקנת תאים פוטו-וולטאים ליצור חשמל.
המערכה הזאת דורשת שינוי תב"ע (תכנית בניין עיר), התמודדות עם יזמים, התעסקות עם מוסדות, הכנת תקנות בנייה, שיתוף הציבור. מלחמה קשה, מתישה, מעצבנת, מלאה השמצות עם נפגעים, לא סקסית.
התוצאות של מערכה כזו אינן מיידיות, אלא ישפיעו לאורך שנים. בעתיד תהיה להם השפעה על איכות החיים של תושבי הכפר, על חיסכון באנרגיה ועל ייצור אנרגיה ירוקה. בטח שלא תהיה להן השפעה על מערכת הבחירות הקרובה לראשות המועצה, כמו המערכה הפופוליסטית נגד טורבינות הרוח. אז למה שראש מועצה מכהן ייכנס למערכה כזו?
לאחרונה התפרסמו ידיעות על שני פרויקטים ציבורים בהם דרשו היזמים שינוי תב"ע במטרה לשנות את יעוד השטח ו/או להגדיל את זכויות הבנייה. השטח הראשון הוא מגרש המיועד למבנה מסחרי בסמוך ל"יד ביד". המועצה תמכה בבקשת היזמים לשינוי תב"ע. האם המועצה דרשה בתמורה כי היזמים יבנו לפי תקנים לבנייה ירוקה, ויתקינו תאים סולאריים ליצור חשמל? פרס למנחשים נכונה.
השטח השני הוא מתחם הדיור המוגן. המועצה תמכה בבקשת היזמים לשינוי תב"ע. האם שם דרשה המועצה כי תמורת השינוי יבנו היזמים לפי תקנים לבנייה ירוקה ויתקינו תאים סולאריים ליצור חשמל? פרס למנחשים נכונה.
תנועת כפר ורדים ירוק ניסתה בקדנציה האחרונה להוביל תכנית של פרוגרמה ירוקה, אשר תעמיד את הכפר בשורה הראשונה של ישובים מתקדמים. התכנית כללה בין השאר שיפור משמעותי בזכויות הבנייה של התושבים בבתים הקיימים, תוך יצירת פתרונות דיור לאזרחים ותיקים ולזוגות צעירים. זאת כנגד ביצוע התאמות בבתים לתקן לבנייה ירוקה חוסכת אנרגיה והתקנת תאים פוטו-וולטאים. בהזדמנות הראשונה נבעטה הפרוגרמה הירוקה על ידי ראש המועצה לפח.
למה לקבוע תקנות שיובילו לבנייה ירוקה חוסכת אנרגיה בישוב? למה להתעקש ולריב עם יזמים ולנוע בדרך מלאה קשיים? הרבה יותר קל להילחם בטחנות הרוח. שם דון קישוט תמיד מנצח.
קליפה ירוקה ודקה מבחוץ, אבל אור אדום שמהבהב מבפנים.
זה לא אבטיח, זה ראש המועצה. אחרי 10 שנים של דריכה במקום, אולי הגיע הזמן להיפרד.

 

* הכותב חבר בתנועת כפר ורדים ירוק

לתגובות: tuviaerez@bezeqint.net

 
« לכל הטורים של טוביה ארז