סל תרבות

על מלאכת הקליעה, מסורות עתיקות ונשים גליליות שמייצרות סלים ומעבירות את זה הלאה בסדנאות וקורסים

עונת הקיץ קרבה. לא רק בגדים מתחלפים, גם תיקים וסלים. אני אוהבת סלים, סלי קש קטנים  וגדולים, סלים מאירופה, אפריקה ואף סלים ארץ ישראלים. אני אוספת סלי קש, אני  היא הגברת עם הסלים, עוד מימי נעורי. אספתי סלים מרחבי העולם, שווקים בהם ביקרתי  בטיוליי בעולם חשפו אותי לתרבות הקליעה, להבנה כי סל הוא לא רק כלי הכלה, הוא חפץ תרבותי שמספר סיפור, פריט עיצובי אינסופי. וכך כל נסיעה הביאה עמה את הסל הנוסף לאוסף הקיים.

בשנים האחרונות טרנד הסלים חזר לאופנה בארץ. בעולם, אגב, הוא לרגע לא נעלם. סלים נקלעו והפכו להיות שימושיים בתחום העיצוב, סלים דקורטיביים, לתלייה, הצבה, סלים בכל הגדלים ואף סלים צבעוניים. סלים היו חלק בלתי נפרד מהווי השוק, ועד היום ניתן למצוא בשווקים שונים בעולם סלים מחומרים שונים, בדגש על חומרים טבעיים מהסביבה הקרובה.

סלי קש הם חלק מתרבות של מקומות רבים בעולם, מלאכת יד שהתפשטה בצורה נרחבת, בפרט קליעה פשוטה של סלי נצרים. סלים עתיקים ביותר נקלעו לפני עשרות אלפי שנים, עוד טרם עידן הממצאים הארכיאולוגים כדוגמת כדי חרס. אחר כך הגיעה המהפכה התעשייתית, וסלים החלו להופיע כאריזות ומשלוחים. החברה הוויקטוריאנית הפכה את הנצרים לרהיטים ולאחר מכן שימשו סלים להובלה של יוני דואר, אספקת מזון ועוד.

טכניקת הקליעה הועברה מדור לדור והתרחבה עם השנים. אפשר לראות סוגים שונים של קליעות וחומרים בהתייחס לסביבה  שנוצרו, כל סל והצורה הייחודית לו, כל סל ויד האדם שנגעה בו, עיצבה את צורתו, הביא את חומריותו למהות עיצובית. אמנות הקליעה משתלבת עם אמנויות אחרות כמו האריגה והקשירה, ובשלושתן נעשה שימוש ליצירת חפצים וכלי קיבול מחומרים קשיחים כמו סנסנים, נצרים וקש. כל תרבות פיתחה מסורת קליעה אופיינית, המושפעת מחומרי הגלם בסביבתה הטבעית.

בארץ ישנם קולעים וקולעות המשתמשים בחומרים כמו סנסנים (ענפי עץ התמר), חוטרי זית, עץ רימון, עלי בננה, נצרים, רפיה, עלי דקל ועוד. עולים שהגיעו לארץ ממקומות שונים בעולם הביאו עימם מסורות קליעה נוספים וחדשים כמו קליעה תימנית, צרפתית, אתיופית ועוד.

בגליל המערבי ישנן קולעות בשיטות מסורתיות ומגוונות, אשר מעבירות סדנאות לקהל הרחב ואף מוכרות את סליהן הקלועים. הנה כמה מהבולטות שבהן.

כרמלה משה מהיישוב עמקה קולעת ותיקה בשיטות מסורתיות, מארחת בביתה "הסוכה של כרמלה" קבוצות ויחידים לסדנאות קליעה, מספרת על המסורת התימנית של נשות היישוב ומשפחתה. 052-8669152.

רחלי אדטו-בומזון מהיישוב פלך קולעת סלים בסנסי תמרים, ענפי זית וחומרים רכים כמו חצב, כרישה, קרוקסמיה ועוד. מעבירה קורסים בקליעת סלים בסטודיו הקטן והצנוע שבביתה בקיבוץ פלך הטובל בירק וטבע. 052-3219655.

גלי קליעה בכליל. גלי גרה בכליל ומלמדת קליעת סלים ומחצלות, כובעים, אהילים ותיקים ממגוון צמחים מקומיים. היא פועלת בסטודיו הנמצא בתוך בוסתן קסום, מעבירה סדנאות קליעה מחומרים שמלקטת בטבע, סנסנים, מחטי אורן, עלי תמר ועוד. ניתן להזמין סדנאות לזוגות וקבוצות. 054-4679756.

מירי סגן-כהן מהיישוב מנוף במשגב קולעת סלים מסנסני תמרים, חוטרי זיתים, מחטי אורן, מלמדת קליעה בכנסים של מלאכות מדבר, מלאכות מסורתיות "שבע אבנים" בחוות רום בכמון ומקיימת אצלה בבית במנוף סדנאות קליעה. 050-5605832.

עופרה קורצברט מקיבוץ סער קולעת במחטי אורן, ענפי זית, חיטה, גזעולי בננה, נצרים, סנסני תמר וחרוזים ומעבירה סדנאות קליעה במחטי אורן. 050-2289646.

סלים של רחלי אדטו
סלים של רחלי אדטו
סלים של עופרה קורצברט
סלים של עופרה קורצברט
סלים של מירי סגן כהן
סלים של מירי סגן כהן
סלים של גלי קליעה בכליל
סלים של גלי קליעה בכליל

רינתה בדרכים - רינתה בלסון

הכותבת היא תושבת הכפר ואוהבת גליל. המדור ימליץ על מקומות, נשים ואנשים ששווה לבקר

טורים אחרונים

דילוג לתוכן