מה עושה טנק סורי בבניאס

מפל הבניאס

הטיול לנחל המפורסם כולל מים זורמים, מפל גדול וכמה מפלונים מרהיבים, צמחייה עבותה, גשרים מיוחדים והרבה היסטוריה. וגם T-34 הפוך עם סיפור שקצת נשכח מדפי ההיסטוריה

הטנק הסורי
טנק מסוג T-34 של צבא סוריה שוכב על גבו על גדת נחל הבניאס מיוני 1967 וחושף סיפור שפרטיו התעמעמו לאורך יובל השנים מאז נפל לשם. אחדים מהפרטים אף "נעלמו" בחלק מספרי ההסטוריה. סיפורו קשור לקרב על קיבוץ דן במלחמת ששת הימים, סיפור שההיסטוריוגרפיה עושה לו עוול.
מלחמת ששת הימים נפתחה ב-5 ביוני 1967 במכת מנע אוירית של ישראל על מצריים. הירדנים, למרות שהוזהרו שלא לעשות זאת, הצטרפו למלחמה בהרעשה ארטילרית על ירושלים, והתוצאה הייתה אובדן אחיזתה בירושלים המזרחית ובגדה המערבית.
הסורים התמהמהו ופתחו בהתקפה מוגבלת רק יום אחר כך, ב-6 ביוני. ישראל, שהייתה נחושה שלא לפתוח חזית שלישית, רק הגנה על עצמה והדפה את ההתקפות. כיבוש רמת הגולן, שלא היה בתוכניות בתחילת המלחמה, התממש רק ביומיים האחרונים של המלחמה בעיקר בעקבות לחץ על הממשלה מצידם של יישובי עמק החולה ועמק הירדן, שסבלו כל השנים מהפגזות הסורים.
הסיפור שלנו נוגע להתקפה על קיבוץ דן ב-6 ביוני. הסורים פתחו בהרעשה לאורך החזית מתל קציר ועד תל דן. מול קיבוץ דן תקפו עם כ-100 חיילים שגובו בשישה טנקים מסוג T34 מתוצרת ברית המועצות. צה"ל היה ערוך להגנה בעיקר באזור תל דן, מול הכפר נוחיילה. טנקי שרמן צהליים שהיו מתוכננים להגן על הקיבוץ פרסו לבסוף רק מדרום לו, כך שהגנת קיבוץ דן בפועל נעשתה על ידי כמה עשרות חברי הקיבוץ עצמו, חלקם אנשי מילואים מהחטיבה המרחבית וחלקים ותיקי הקיבוץ (אנשי תש"ח), שחשו להגנת המשק בהתנדבות.
לרשותם של המגינים עמד נשק קל ומיושן, שני מקלעים בינוניים ומספר מרגמות, אך גם הרבה ניסיון וקור רוח. המגינים נתנו לסורים להתקרב לגדרות המשק, ורק אז פתחו במכת אש תופת כאשר מפעילי המרגמות המיומנים הצליחו להטיל למעלה מ-300 פגזים בתוך כרבע שעה ופגעו בדיוק רב. המגינים גם הציתו את השדות ובכך שברו את ההתקפה הסורית שחייליה מיהרו לסגת.
שלושה מתוך ששת הטנקים הסורים נותרו סטטיים באזור הכפר בניאס, ושימשו כקני ארטילריה. טנק רביעי חמק גם הוא לשם. החמישי הותקף במקלעי המגינים, נפל לתעלה ברמת הבניאס ונשרף. לימים ייגרר ויוצב ליד מוזיאון בית אוסישקין, שם הוא נמצא עד ימינו. והטנק השישי? טנק זה נעלם ונמצא רק כעבור כמה ימים כשהוא מוטל על גבו באפיק הבניאס, כ-70 מטר מתחת למקום בו נפל לתוך הקניון.
טנק זה הוא ה"הטנק הסורי" שתוכלו לראות בטיולכם בנחל הנפלא.

מסלול טיול בבניאס
הבניאס (נחל חרמון) הוא אחד מארבעת מקורות הירדן יחד עם הדן, החצבני (נחל שניר) ונחל עיון. הנחל שמפיק כרבע ממימי הירדן נובע במספר מעיינות איתנים הניזונים משלגי החרמון ונובעים במתחם המעיינות של שמורת הטבע נחל חרמון.
הטיול שאני ממליץ עליו הוא טיול חד כיווני (מחייב שתי מכוניות או הקפצה) שמתחיל במעיינות הנחל, עובר לכל אורך שמורת הטבע נחל חרמון כולל מתחם הגשר התלוי וממשיך במורד הנחל מחוץ לשטח השמורה הסגורה עד למושב שאר ישוב. סך הכל כ-8.5 ק"מ ברמת קושי קלה עד בינונית. הכניסה לשמורה בתשלום. יש אפשרויות לקיצורים למי שמעונין, פירוט בהמשך.
בימים עברו נבעו מעיינות הבניאס מתוך מערה גדולה בצוק הסלע. המראה המלבב הזה גרם לקדמונים לקדש את המקום ולייחס לו מגע של אלוהים. היוונים ההלניסטים הקימו כאן במאה הראשונה לפני הספירה מקדש חשוב לאל פאן, מגן הרועים, אל שחציו אדם וחציו תיש. בתקופה הרומית נוספו עוד מקדשים חשובים שאותם תוכלו לראות בחלק הצפוני של השמורה. גם מקום קדוש למוסלמים ולדרוזים לכבודו של אל-חאדר (אליהו) הוקם בקרבת מקום. שילוט מאיר עיניים ומידעון המחולק בכניסה יבארו לכם בצורה טובה מה אתם רואים. אגב, העיר שהוקמה כאן על ידי הרומאים נקראה פניאס על שמו של האל פאן. עם השנים השם השתבש והפך לבניאס.
מכאן קחו את "המסלול הארוך" המסומן בסימון שבילים כחול. תעברו מתחת ל"גשר הרומי" בן כ-2,000 שנה, שעדיין משמש את הכביש המודרני ואף טחנת קמח מרשימה. השביל הכחול יעבור ליד עוד מספר טחנות קמח, יאפשר לכם תצפית נאה אל החרמון ולבסוף יירד לעבר מפל הבניאס הידוע. המפל מרשים מאוד ומחייב תמונות סלפי מושקעות לסטורי. כאן תיכנסו לחלקו היפה ביותר של הנחל שמרגיש כמו יער מהאגדות. זרימה איתנה, מפלונים, וצמחיית נחלים עבותה בה מככב הדולב המזרחי עצום המימדים.
מהמפל המשיכו במורד הנחל בשביל הכחול שעד מהרה יתחלף באדום ואיתו תגיעו ל"גשר התלוי" ששמעו יצא למרחוק למרות שרק 80 מ' אורכו. השביל התלוי מאפשר לכם לצעוד ממש בתוך הקניון ומאפשר מראה מקסים ומזוית שונה על הנחל השוצף תחתכם.
מקצהו הדרומי של הגשר התלוי התחברו לשביל "השחור" ואיתו המשיכו עד שתצאו משטח השמורה הסגורה. השביל מכאן יירד ויעלה, יכניס אתכם אל האפיק המוצל ומידי פעם יקח אתכם מעליו לאזורים הפתוחים לשמש. עד מהרה תגיעו ל"טנק הסורי", אליו יש לרדת בגרם מדרגות עץ. המשך ההליכה תוביל אתכם לכמה מקומות ("זולות") נפלאים שמאפשרים מנוחה ואף שכשוך קל (בזהירות!). השביל השחור מתחלף פעמיים עם שביל אדום שבסופו תגיעו אל תוך שטח מושב שאר יישוב. מומלץ לסיים בקמפינג שאר-ישוב, שם יש מזנון וגם חניית רכב מסודרת.

אפשרויות טיול נוספות
מי שמעונין בטיול קל ומעגלי מומלץ שיתמקד בשטח השמורה בלבד. אפשר להיכנס למתחם המעיינות ולעשות שם טיול מעגלי קל שיכלול את המעיינות, מתחם המקדשים, הגשר הרומי וטחנת הקמח. אופציה טובה אחרת למי שרוצה להתמקד בטבע היא טיול מעגלי בשמורה במתחם הגשר התלוי (הכניסה מקיבוץ שניר). במקרה זה רדו אל המפל, המשיכו לגשר התלוי ועלו חזרה לחנייה.
אפשרויות שלישית ורביעית הן למי שלא רוצה להיכנס בכלל לשטח השמורה. אפשר ללכת מקיבוץ שניר (להחנות ליד הכניסה לבית העלמין) עד לשאר ישוב. המעוניינים יכולים לרדת ל"טנק הסורי" בלבד ולחזור לרכב בשניר, ומי שמעונין בטיול החד כיווני ימשיך אחרי הביקור ב"טנק הסורי" עד לקמפינג בשאר ישוב לאורך כ-5.5 ק"מ מקסימים שיאפשרו גם שכשוך.

טיול - עמרי אבידר

מורה דרך מוסמך ומוביל טיולי אתגר
054-4957737www.omri-travel.co.il

טורים אחרונים

דילוג לתוכן