הנזיר שמכר קמח

מטיילים, השביל, הנחל וטחנת הנזירים

נחל ציפורי שבגליל התחתון מספק חוויית טיול נגישה לכולם, המון היסטוריה, פרויקט שיקום מהפכני וגם משחק אינטראקטיבי מדליק

הנחל
נחל ציפורי הוא אחד מנחלי החוף החשובים בישראל. הוא מתחיל ליד העיירה ריינה מצפון לנצרת, זורם לאורך כ-32 ק"מ, מתחבר עם נחל הקישון ואיתו נשפך לים במפרץ חיפה. לנחל אגן ניקוז גדול מאוד והוא ניזון ממספר מעיינות מרכזיים: עינות ציפורי (ליד המושב והגן הלאומי), עינות יפתחאל (בקרבת מחלף המוביל) ועין יבקע (בקרבת הכפר הבדואי כעביה). כל אלו מעיינות השופעים כל השנה ועל כן הנחל הינו נחל איתן הזורם ומזין את העמק הפורה סביבו כל חודשי השנה. חלקו הארי של הנחל זורם באזור גבעות אלונים-שפרעם שם הוא מתפתל ויוצר "נפתולי נהר" נהדרים.
סביב הנחל התפתחה התישבות אנושית רציפה מלפני אלפי שנים ועד ימינו. העיר המרשימה ביותר היא ציפורי, שהיתה עיר רומית חשובה ומרכזית וכיום אתר ארכיאולוגי נפלא. השתמרו בה בצורה נדירה פסיפסים מרהיבים ומערכת מים אדירה מבוססת על מי הנחל שהוזרמו באמות מים ארוכות. בציפורי פעל רבי יהודה הנשיא ובה חתם את המשנה. בסמוך לעיר, בעינות ציפורי, לן הצבא הצלבני בלילה האחרון לפני שניגף בידי המוסלמים בקרב קרני חיטין.
עוד אתרים ושרידים הסטוריים מצויים לאורך הנחל, והעדות הזמינה ביותר לעברו העשיר הן טחנות הקמח הרבות שפעלו לאורכו במשך דורות. גם כיום אפשר לראות חלקות חקלאיות רבות המשתמשות במי הנחל להשקיה ומעובדות בשיטות מסורתיות. הנחל מהווה מסדרון אקולוגי המחבר את הים התיכון עם בקעת הירדן והכנרת והוא משמש כבית גידול למגוון גדול של צמחים ובעלי חיים נדירים רבים.
לאורכו של אפיק הנחל חיים כ-130 אלף איש, ובאגנו הכללי קרוב ל-600 אלף! הנחל מחבר מוסלמים, יהודים, בדואים ונוצרים, בני כפר ובני עיר, קיבוצים ומושבים, חילוניים ודתיים.

פרויקט השיקום
עשרות שנים של פיתוח מואץ, בניית תשתיות ושכונות מגורים, יחד עם הזנחה קשה, פגעו קשות בנחל עד כדי איום לפגיעה בלתי הפיכה בערכי הטבע. במשך שנים ארוכות מוזרמים לנחל שפכים, ואיכות המים ירודה. כמויות גדולות של זבל נזרקו בסביבתו והגישה אליו נחסמה במקומות רבים.
רשות ניקוז ונחלים קישון פועלת בשנים האחרונות לשקם את הנחל. אנשי הרשות פועלים למניעת זיהומים, פורצים ומסדרים דרכים ואף הכשירו שבילי הליכה נוחים, חניונים, גשרונים ועוד. כבר כיום יש טיילת מקסימה לאורך כ-11 ק"מ לצד הנחל, החל מאזור שמשית ועד ראס עלי, ואיכות המים קצת השתפרה.
לאחרונה החלה הרשות בפרויקט הלאומי לשיקום אגן נחל ציפורי בשיתוף יד הנדיב. זהו פרויקט פורץ דרך, חדשני, מורכב ורב שותפים, שטרם נעשה כמותו בארץ. הפרויקט יימשך כחמש שנים, בשאיפה שיהפוך למודל לנחלים נוספים בארץ ובעולם. "אנו מאמינים שכאשר יזרמו בנחל מים חיים, המפגעים יוסרו, הגישה והמידע יהיה נוחים וזמינים, נחל ציפורי יוכל להיות נקודת מפגש נהדרת בין התושבים והמבקרים שיגיעו אליו ומנוף חשוב בחיבור אוכלוסיות בארץ", אומר אורי רגב, תושב כפר ורדים ומנהל אגף הנדסה ברשות ניקוז ונחלים קישון.

הטיול
בשלושה קטעים בנחל כבר קיימות אפשרויות טיול נוחות. האחד ליד היישוב שמשית (מחניון קק"ל מערבה וחזרה); השני מהכפר כעביה ועד עין יבקע (מעיין הסוסים); והמקטע השלישי באזור ראס עלי, עליו אני רוצה להמליץ היום. המסלול הוא מהכפר ראס עלי לטחנת הנזירים וחזרה, טיול קל וקצר המתאים מאוד לאביב.
סעו לכפר הבדואי ראס עלי, והחנו במגרש החניה המוסדר שבמקום. לכו מזרחה והתחברו לטיילת בטון נוחה המתפתלת לצידו של הנחל הזורם. הכל ירוק מסביב: חורשות, פריחה ובעיקר שדות חקלאיים של תבואה וירקות. ולמרות שאיכות המים השתפרה, עדיין אסור להתרחץ ובוודאי שלא לשתות מהם.
המשיכו לכיוון דרום-מזרח (ימינה כשיורדים מהחניה) למרחק של כ-600 מטר, עד שיתגלה לפניכם המראה המקסים של "טחנת הנזירים", מהיפות בטחנות הקמח של ארצנו. היא הוקמה בתחילת המאה ה-19 על בסיס טחנה קדומה שפעלה במקום. היזם והרוח החיה בהפעלתה היה הנזיר ז'אן בטיסטה מהמנזר הכרמליתי, אדריכל במקצועו שחיפש הכנסה קבועה למסדר. הוא חבר למשפחה דרוזית של טוחנים משפרעם ובעל הון טורקי ובנה טחנה גדולה ומודרנית לזמנה, שפעלה מכח המים שהוזרמו באמה מעין יבקע, מרחק שני קילומטרים מהמקום. הטחנה פעלה עד שנות ה-30', ולאחר מכן שימש כדיר עיזים. בעתיד מתוכנן במקום מרכז מידע על פרויקט שיקום הנחלים של רשות הניקוז.
אחרי פיקניק, סלפי ומנוחה אפשר לחזור לרכב, ובכפר עצמו אפשר ליהנות בבית קפה נחמד "אל טוואחין".
אם רוצים להאריך מעט את הטיול אפשר להמשיך עם השביל בדרך חזרה ולהקיף את הכפר ראס עלי בטבעת יפה שאורכה כשני ק"מ, עד שתתגלה לעינכם טחנת הקמח הגבוהה בארץ, עין מרפוקה. אין (עדיין) דרך מוסדרת שתיקח אתכם ישירות חזרה לרכבים. אז לכו חזרה בשביל הטבעתי או עלו דרך השטח וחצו בזהירות את הכביש לחניה.

משחק-טיול אינטראקטיבי
לקראת פסטיבל טעמים גליל-עמקים שחל במהלך חודש מרץ 22 (מומלץ!) יצרה רשות הניקוז משחק אינטראקטיבי משעשע וחינמי, בהדרכת ציפציפ בן לימון הנודע… המשחק יקח אתכם לטיול בכל נקודות הענין לאורך הנחל, והוא מתאים במיוחד למשפחות ולילדים. את המשחק יצרה חברת GO bee travel, איתה אני פועל בשיתוף פעולה. הכניסה למשחק באמצעות סריקת הקוד שבעמוד זה.

טיול - עמרי אבידר

מורה דרך מוסמך ומוביל טיולי אתגר
054-4957737www.omri-travel.co.il

טורים אחרונים

דילוג לתוכן