אופטמיות של צב

טיולון קליל לשביל מצפור הנקרות, בשמורה שאפשרה את שגשוגו של הטבע, עם קמצוץ היסטוריה ושקיעה רומנטית

 

הסיפור 

החוף שבין ראש הנקרה לאכזיב הוא אחד החופים היפים והמיוחדים בארץ. יש בו עושר יוצא דופן של ערכי טבע ייחודיים מחוץ למים ובתוכם. רכס הכורכר שפרוס לכל רוחב החוף אוצר בתוכו שפע רב של צמחית חוף אופיינית, כשחבצלות החוף (פורחות בסוף הקיץ) והעדעדים בולטים ביופים. "טבלאות הגידוד" הבולטות אל תוך המים, נוצרו משילוב של שיוף תמידי של הסלע בגובה פני הים הממוצע, עם שכבת מגן קשה שנוצרה מחלזונות מסוג הצינוריר הבונה, ומונעים את המשך כירסומו. משטחי גידוד אלו נדירים יחסית בעולם ונמצאים בארצנו בעיקר מהכרמל וצפונה. הם מאפשרים בית גידול עשיר וייחודי בו שפע של אצות, רכיכות, סרטנים, דגים ועופות ים.

כקילומטר אל תוך הים בולטים מספר איים קטנים, שהם שריד של רכס כורכר מערבי. גם עליהם עולם צומח וחי מיוחד. בין השאר מהווים האים מקום קינון לעופות ים נדירים. מעבר לקו האיים נמתח "קניון אכזיב" התת ימי, שעומקו כ-30 מטר מתחת לקו הקרקעית והוא מעניק הגנה לעושר עצום של דגים וייצורים ימיים. זהו אחד מאתרי הצלילה הבולטים של ארצנו. 

בהמשך משתפלת קרקעית הים בתלילות לעומק עצום של כ-850 מ', וגורמת לכך שייצורי מעמקים נצפים כאן גם בעומקים רדודים יחסית. כלב הים הנזירי מגיע מדי פעם לבקר באזור ראש הנקרה, צבי הים החומים (CARETTA) והירוקים (CHELONIA MYDAS) – שניהם בסכנת הכחדה – מגיעים להטיל את ביציהם בקינים בחופים החוליים. דולפינים שוחים באזור ודגי ים גדולי מימדים כמו לוקוסים ופלמידות קיימים כאן באופן קבוע. וזה עוד לפני שהזכרנו את רכס הקרטון הלבן והנקרות של ראש הנקרה, שגם הם נכס טבע מרהיב ויוצא דופן.

אלא שהטבע העשיר והמרנין הזה פגיע מאוד. סכנות רבות אורבות לו ומאיימות להפר את האיזון השברירי המאפשר את קיומו. "הטבע ובעלי החיים לא יודעים לדבר ולדאוג לעצמם",  אומר עופר יעקב, תושב כפר ורדים, שהוא הפקח האחראי מטעם הרט"ג על כל רצועת החוף מראש הנקרה ועד חיפה. לכן אנחנו מייצגים אותם ודואגים להם במטרה שכל היופי הזה יישאר גם לדורות הבאים. הפגיעה הקשה ביותר היא מהדיג, ובעיקר מהמכמורתנים (ספינות דייג שגוררות על קרקעית הים שני מיכלי מתכת גדולים ומעלים לספינה את כל מה שנלכד שם, ע.א.). לכן השמורה החדשה היא הצלה גדולה".

בשנת 2019, לאחר תהליך תיכנוני ובירוקרטי ארוך, הוכרזה שמורת טבע ימית ענקית בכל האזור. "שמורת טבע ים ראש הנקרה אכזיב" היא בגודל של 96 קמ"ר, לעומת השמורה המקורית שהשתרעה על פני 10 קמ"ר בלבד. זהו מלבן גדול: כ-6 ק"מ על החוף על 15 ק"מ אל תוך הים.  השמורה מאפשרת שמירת טבע אפקטיבית ובעיקר אפשרה לאסור את הדיג. בנוסף לדייג המקצועי, נאסר גם הדייג עם חכות מצפון ל"פסל ים" (האנדרטה לכבוד ההעפלה) מעט מצפון לאכזיב. דיג זה מותר כיום רק מדרום לפסל.

הטבע הגיב לענין בשמחה ובאופן מיידי. "השיא שלנו עד שנת 2020 היה 28 קיני צבים שמצאנו על החוף", מספר עופר יעקב. "השנה מצאנו כ-65!".

אגב, את הקינים מעבירים בעדינות למתחם מוגן בו מאפשרים לצבונים לבקוע בנחת כעבור כ-50 יום ולקרטע בעליצות לעבר הים. חלקם יחזרו בבגרותם להטיל על אותם חופים.

 

הטיול

"שביל מצפור הנקרות" הוא שביל קצר באורך כ-500 מטר שנמצא על רכס הכורכר הקרוב ביותר לראש הנקרה ומאפשר למטיילים לתפוס שלווה אל מול הגלים. מומלץ לתזמן את ההגעה כ-45 דקות לפני השקיעה.

סעו לחוף בצת וממנו פנו צפונה וסעו עד הכיכר. החנו את הרכב בחניה המסודרת שמדרום לכיכר והתחילו ללכת צפונה על המדרכה המערבית. מיד בכיכר תראו יציאה לשביל עפר מסודר היוצא לעבר הנקרות ממערב לכביש. לכו בעקבות החיצים המסומנים בשטח ועד מהרה תגיעו לגבעת כורכר בולטת שמצידה האחד רכס סולם צור על צוקיו הלבנים ומהצד השני נפרס חוף אכזיב המופלא.

עכשיו נישאר למצוא פינה פרטית אל מול השקיעה והגלים ולקחת את הזמן.

ואי אפשר בלי קצת הסטוריה, והפעם נשים לב לשני דברים. על רכס הכורכר תבחינו באזורים שטוחים רבועים שנראים כאילו חצבו בהם אבנים. ואכן אלו היו מחצבות של אבני כורכר, שחלקן מתוארכות אחורה עד התקופה הפיניקית באלף הראשון לפני הספירה!

הדבר השני הוא מסלול הרכבת שבנו הבריטים בין חיפה לבירות בשנת 1942. המסלול עובר במִבְתר בתוך סלע הכורכר, פונה לאורך הסלעים הלבנים של רכס סולם צור (במקום בו שוכן היום מגרש חניה וטיילת קצרה) ונכנס למנהרה. אפילו שלט שמעיד על הבנייה תוכלו לראות מעל הכניסה למנהרה.

לאחר שנפרדתם מהשמש לשלום השלימו את המסלול לפי החיצים ורדו (בזהירות!) במדרגות בצד הצפוני של הגבעה עד הכביש. מי שרוצה יכול להגיע לפתח המנהרה, ומי שלא פשוט ישוב אל הרכב דרך הכביש.

לתשובת לב: רצוי להגיע באמצע שבוע, כי בסופ"שים לא תהיו שם לבד, וגם כדאי להביא חומר דוחה יתושים שגם הם באים בעונות מסוימות ליהנות מהשקיעה.

 

טיול - עמרי אבידר

מורה דרך מוסמך ומוביל טיולי אתגר
054-4957737www.omri-travel.co.il

טורים אחרונים

דילוג לתוכן