לו רק נלמד מהטבע

אמצע פברואר, מחציתו של חודש שבט. בתחילת השבוע חגגנו את ט"ו בשבט ובסופו נציין את חג האהבה, חגו של ולנטיין.
החורף בשיאו, השנה הוא מבורך בגשמים ולחגיגות הנ"ל מצטרפת גם החגיגה של הטבע והסביבה. הכל פורח בגדול, במרבדים שצובעים את המרחב בשלל צבעים מרהיבים. גם עץ השקד בגינתי פורח בדיוק בזמן. למרבה ההפתעה אין ט"ו בשבט מוזכר כלל במקרא ואין הוא חג נטיעות כלל ושמא אף לא חג בכלל. מקורו במשנה במסכת ראש השנה, כיום ראשית שנת מעשר – שנת מסים חדשה.
לכאורה, היה ט"ו בשבט כעין האחד בינואר, ראשית שנת מס. עונה זאת של השנה נבחרה כי רוב העצים בשלכת, אין בהם פרי ובעצם בתאריך זה מתחיל תהליך ההתחדשות לקראת שנת פרי חדשה. באמצעות פירות הגולה מתעוררת הכמיהה לארץ ישראל ופירותיה. מקובלי צפת ערכו סעודה מפירות הארץ ביום זה. רק במאה ה-17, בספר בשם "חמדת הימים" שכלל תיקונים מיוחדים לחגים, מופיע "תיקון" לט"ו בשבט. בתיקון זה אוכלים שלושים מיני פירות, שותים ארבע כוסות יין אדום ולבן ואומרים קטעים מהתורה, נביאים כתובים משנה וזוהר על עצים וצמחים.
עם ראשית הציונות, היה ברור שלא מספיק לאכול פירות, אלא יש לנטוע ולגדל עץ ופרי. בט"ו בשבט שנת 1890 מוציא מנהל בית הספר בזיכרון יעקב את תלמידיו לנטיעת עצים. המנהג הולך ומתפשט בירושלים, אחוזת בית והמושבות העבריות. הרעיון מכה שורש עד כי נדמה שמנהג זה הוא עיקרו של ט"ו בשבט מימים ימימה. כך, במשך שנים, הלכו ילדי ישראל עם את, שתיל ושיר בלב לטעת, כדברי השיר. הארץ השוממה שמצאו ראשוני המתיישבים הפכה לארץ ירוקה.
בשנים האחרונות הפכה החברה להגנת הטבע את היום והשבוע כולו לשבוע שמירת הטבע, שבוע איכות הסביבה ואקולוגיה, שבוע של פירות ונטיעות ו"אל נא תעקור נטוע". שבוע של שמירה על ארץ יפה וירוקה שגם הדורות הבאים יוכלו לחיות בה.
ט"ו בשבט מאחורינו, וביום שישי, ה-14 בפברואר, נציין את יום האהבה, יומו של ולנטיין (או יום ולנטינוס הקדוש, בלטינית: Dies sanctus Valentinus; ובאנגלית: St. Valentine's Day). יום זה הוא חג אהבה שמקורו נוצרי, הוא מצוין במדינות רבות ברחבי העולם, אף על פי שברובן אינו נחשב יום חג רשמי. גם בישראל אומץ החג והוא נחוג בצורה בלתי רשמית כיום האהבה, בנוסף לחגיגות של יום האהבה העברי, המצוין בט"ו באב.
יום ולנטיין החל כציון נוצרי לזכרו של ולנטינוס הקדוש, שהשיא חיילים רומים נוצרים שנרדפו מפאת דתם בתקופת הקיסר קלאודיוס השני גותיקוס, ובעקבות כך הוצא להורג. לפני מותו כתב מכתב לבת סוהר שעמה התיידד, לאחר שריפאה מעיוורון, וחתם "שלך, ולנטינוס". במשך השנים נעשה ולנטינוס לפטרון האוהבים. עם השנים התחזק מעמדו של היום המוקדש לקדוש זה כיום חג. הוא נחוג באמצעות העברת מסרי אהבה (שירים, פרחים וכו'). המסרים לא מועברים רק בין מי שנמצאים ביחסים רומנטיים, או מקווים שיחסים כאלה ייווצרו, אלא גם ילדי בית ספר מוסרים אחד לשני באנונימיות כרטיסי ולנטיין מקושטים.
עם פריחה ואהבה ניתן להגיע רחוק, אך נראה שלמרות החורף הקסום, פריחת ט"ו בשבט ויום האהבה, אנו מתקשים כאן בארץ היפה שלנו למצוא את הדרכים לחיות בכבוד והבנה זה עם זה, זה לצד זה. חבל שלצד דברים מדהימים הקורים בחברתנו, אנו מתקשים ומתעקשים להתחפר באותם מקומות ואותן סוגיות שמושכות אותנו מטה, להתנגשות בלתי נמנעת ובלתי פתירה. לו רק היינו מצליחים ללמוד מהסביבה והטבע מעגל שונה, אני בטוח שהיינו מצליחים להגיע לפתרונות טובים ומועילים יותר, ופורחים ומפריחים באופן קבוע ממש כמו הטבע בסביבתנו. אני תקווה שהבחירות הקרובות יבשרו על שינוי, תחילתו של לבלוב חברתי שיפרח ויצמח.
אסיים בשירה המרגש של לאה גולדברג "תפילה" ובתקווה לימים טובים ולשלום.
קריאה נעימה

תפילה / לאה גולדברג
למדני אלוהי ברך והתפלל
על סוד עלה קמל
על נגה פרי בשל
על החירות הזאת
לראות, לחוש, לנשום
לדעת, לייחל, להיכשל

למד את שפתותי ברכה ושיר הלל
בהתחדש זמנך עם בוקר ועם ליל
לבל יהיה יומי היום כתמול שלשום
לבל יהיה עלי יומי הרגל

דילוג לתוכן