בין יום האישה למגילה

אמצעו של מרץ, אמצעו של אדר. האביב מגיח ונלחם בחורף, שהשנה מברך אותנו בגשמים רבים וכעת מפנה לאט לאט את מקומו לאביב, שמבקר אותנו מדי פעם וגורם לעצים ללבלב ולפרחים לפרוח.

בחודש אדר אנו מציינים מספר אירועים ומועדים. י"א באדר – יום תל חי, שהפך להיות סמל לגבורה ולאחיזה בקרקע, וקבע במידה רבה את האתוס שלנו כאן בארץ. יום האישה הבינלאומי, מועד שמצוין בארץ בשנים האחרונות ומזכיר לכולנו עד כמה התקדמנו בנושא שוויון המינים, וכמה דרך יש לנו עוד לעשות.

וכמובן חג פורים, החג השמח ביותר בלוח השנה, מתקשר לשני המועדים הקודמים. מעשיו של מרדכי דרשו אומץ וגבורה רבים, וגיבורת סיפור פורים, אסתר, מלמדת אותנו מהו מעמד האישה אפילו בימי קדם.

מגילת אסתר היא אחת מחמש המגילות, והיא מספרת את סיפור הניסיון להשמיד את יהודי ממלכת פרס והצלתם, בימי המלך אחשוורוש (אשר יש המתארכים אותו לשנת 482 לפנה"ס). מאורע זה, לפי המגילה, שימש יסוד לקביעת חג הפורים. במרכז המגילה עומדת מזימתו של המן להשמיד את כל היהודים, כשמולו עומדים מרדכי היהודי ובת דודו אסתר, אשר נבחרת בתחילת הסיפור להיות למלכה, ובזכות מעמדה ותושייתה מצליחה יחד עם מרדכי לסכל את מזימתו של המן.

אף על פי שחז"ל כללו את מגילת אסתר בתנ"ך, יש רמזים בתלמוד הבבלי שהחכמים התלבטו האם לכלול את מגילת אסתר בין כתבי הקודש. לשמחתנו, לבסוף נכללה המגילה בתנ"ך וכך אנו יכולים לשמוח מדי שנה ולהיזכר בסיפור המגילה.

השנה מלווה אותנו בחודש אדר נגיף הקורונה, שמשפיע ומשנה את אורחות חיינו, מאיים לשנות סדרי עולם ומציב בפנינו אתגרים רבים ומורכבים. האם האנושות תצליח אל מול האתגרים? כיצד ייראה עולמנו בעוד שנה? ימים יגידו. בינתיים נתפלל לשלומם של החולים, נחזק את המבודדים והמבודדות, ונתפלל לטוב.

ב-21 במרץ, ממש בעוד שבוע וקצת, יחול יום השוויון, האביב יתחיל באופן רשמי וחודש אדר יפנה מקומו לחודש ניסן. נקווה שכמו הטבע גם אנחנו נלבלב ונפרח לאביב חדש.

אסיים בשירו של יורם טהר לב ריח תפוח ואודם שני, ובברכת בריאות לכולנו ואביב פורח.

קריאה נעימה!


ריח תפוח ואודם שני / יורם טהר לב


שובי ציפורת על כנף הרוח

כבר בגני פתח הסמדר

בושם לימון ניצת התפוח

גשם הלך וחורף עבר.


הו מי יביא לך זו האיגרת

מי יישאך כלה אל גני

קן לך אבנה על בד וצמרת

ריח תפוח אודם שני.


בואי נא בואי צביית החמד

בגד של טל לבשו השדות

כבר האדימה לנו השמש

ובגביענו יין אדום.


הו מי יטוס ידאה בשמיים

מי לך יביא בשורת האביב

מי יישאך כלה על כנפיים

מי אל גני אותך לי ישיב.


שובי נא שובי כי תם החורף

שחר חדש הקיץ הביא

שובי אלי קינך הציפורת

שובי צבייה אל ערש הצבי.


הו מי יביא לך זו האיגרת…

דילוג לתוכן