כפר ורדים והסביבה ׀ מקומון ׀ א-לה כפר ׀ עיתון הגליל | אתר ראשי | טוביה 227

טוביה ארז

חזון ירוק וסרדינים

העורך שלח את עצמו למסעדה ואותי למרפסת של יו"ר רשימת הירוקים

גיליון 227, אוקטובר 2013

 

עורך העיתון הביט בי מבעד למשקפיו עבי הזכוכית ואמר, הגיע הזמן שתפסיק לכתוב סיפורים לילדים על חתולים וכלבים ותתחיל לעסוק בעיתונאות רצינית.

למה אתה מתכוון, העמדתי פני נעלב.

יש לי שתי משימות בשבילך, מהן תוכל לבחור באחת. מה המשימות, שאלתי. המשימה הראשונה היא ביקור במסעדה חדשה שפתחו בתרשיחא. צריך לגשת, לטעום על חשבון המסעדה מכל המנות שבתפריט, ואחר כך לכתוב חוות דעת שתתפרסם בעיתון בטור בשם "על דעות ומסעדות". המשימה השנייה, המשיך, היא מחקר לקראת הבחירות למועצת כפר ורדים. יש סיעה בשם "כפר ורדים ירוק" שמתמודדת בפעם הראשונה בבחירות למועצה. צריך לראיין את יו"ר הרשימה.

לא היססתי לרגע. אני בוחר במשימה הראשונה, אמרתי. צריך להודיע למסעדה שאני בא, או פשוט לנחות עליהם?

מצטער, אמר העורך כשחיוך קל מהול בבוז מסתמן בקצה פיו. המשימה הזאת כבר תפוסה. גש לירוקים ושלח לי 600 מילים. מיכל, הפנה אלי את גבו, את מוכנה? מחכים לנו במסעדה.

נשארתי לשבת. לראיין אנשים זה לא בדיוק הצד החזק שלי. אני צריך סיוע. בדרך לביתו של יו"ר הירוקים עברתי בבית. במבה (החתול) כבר חיכה לי ברחוב מצויד בבלוק נייר ועיפרון. בכניסה המתינה לנו רעייתו של היו"ר. הוא ממתין לכם במרפסת, אמרה.

התיישבו במבה ואני במרפסת משני צדדיו של היו"ר. מולנו נשקף הנוף הסלעי של הגבעה ממול. "חזון", אמר היו"ר מבלי להזיז את ראשו. במבה ואני הבטנו זה בזה. לא הבנו האם זאת הייתה מילה עם משמעות או סתם מלמול של נמנום.

למה אתה מתכוון, שאל במבה, מחזיק בידו את העיפרון ועל רגליו פתוחה דפדפת הנייר. תביטו, אמר, לפנינו משתרע המדרון עליו מתוכנן השלב החדש של הכפר. כ-1,600 בתים ודירות חדשות, אזור תעסוקה, מבני ציבור, פיתוח ציבורי. כאשר בניית השכונה תסתיים כפר ורדים יהיה משהו אחר. כפול במספר התושבים והרבה יותר גדול בשטח.

פיתוח זה דבר לא טוב? שאל במבה בזהירות.

הפיתוח הזה הוא כנראה בלתי נמנע, אמר היו"ר. מה שצריך להחליט זה לאן הולכים עם הפיתוח. לשם כך צריך "חזון ירוק".

תסביר, לחץ במבה.

אנשים מחפשים תעסוקה ואיכות חיים, המשיך היו"ר. בניית אזור התעסוקה ואיכלוסו יקבעו את קצב הפיתוח. החזון הירוק יקבע את איכות החיים שלנו ושל התושבים החדשים. החזון הירוק משלב קהילה מגובשת וחזקה, בעלת רגישות אקולוגית, התחשבות בסביבה, תומכת בפיתוח ובנייה לפי תקנים ירוקים מתקדמים, פעילות חינוכית ותרבותית מגוונת, טיפוח מצוינות אצל הנוער וסיוע לקשישים, עידוד אמנים ואמנות. אנחנו חייבים להיות המובילים בארץ בנושאים אלו.

אשת היו"ר יצאה למרפסת, העבירה מהמגש שבידה לשולחן הקטן כמה בקבוקי בירה קרה, צלחת עם דגים מלוחים תוצרת בית וכמה קרקרים. תסיימו, אמרה, והיו"ר יכין לכם קפה עם ריבה שהכנתי בעצמי וגם מפירות העונה שהיו"ר מגדל אצלנו בגן.

הקנאה חנקה את גרוני. גם דגים מלוחים תוצרת עצמית וגם פירות שגדלים בגינה? איך זה שאני, בתחרות עם הזבובים והכינמת על הפירות שבעץ, תמיד מפסיד?

החלטתי להתעלם מהעלבון אבל לא יכולתי להתאפק ושאלתי: האם רעייתך קוראת לך היו"ר גם כשאתם בחדר לבד? היו"ר לא ענה, ורק חיוך מסתורי של מונה ליזה הסתמן בקצה פיו.

לגמתי מהבירה. במבה טעם מהדג מלוח ושאל: כל זה יקרה בעתיד הרחוק, אבל מה בקשר לעכשיו?

החזון הירוק, אמר היו"ר, צריך להתחיל ביישוב כאן ועכשיו, והוא מקיף כמעט כל נושא בחיינו. אם נפעל ליישומו אצלנו נשמש דוגמה לבוני השכונה החדשה ולתושביה. החזון כולל פיתוח דרכי גישה נוחות ומוצלות להולכי רגל וקולנועיות מפינות הכפר למרכז, פיתוח מקומות מפגש ציבוריים בין התושבים בגינות קהילתיות, פארק לכלבים ופינות ישיבה, פתרונות יצירתיים לתחבורה ציבורית, חיוב לבנות מבנים פרטיים חדשים ומבני ציבור לפי תקני בנייה ירוקה, הסדרת עסקים בבתים, שילוב נוער בפרויקטים קהילתיים וזה רק על קצה המזלג.

הרבה תוכניות, אמר במבה, אבל מה הסיכוי להשיג את כולם בקדנציה הקרובה?

בוודאי שאין סיכוי, אמר היו"ר. זאת רק התחלה, וכמו שאמר יו"ר אחר, מסע של אלף מיילים מתחיל בצעד קטן אחד. אולם בניגוד אליו, החזון הירוק לא ייבנה במהפכה. תוכנית החזון הירוק צריכה להיעשות במחשבה, בהדרגתיות, בהסברה, בחינוך ובשינוי תרבותי. אני כבר מביא לכם קפה ופירות, סיים היו"ר, ויצא מהמרפסת.

רשמת הכול, שאלתי את במבה.

בטח, השיב, סיים ללעוס את הסרדין האחרון וניגב את פיו בנייר עליו כתב את הראיון.

 

הכותב הוא מועמד מספר 2 ברשימת כפר ורדים ירוק למועצה

לתגובות tuviae@netvision.net.il