פורצת הדרך מהדרום

עדי גרינפלד
חוה מחותן במרפסת ביתה בכרמיאל, נובמבר 2011, צילום עדי גרינפלד
חוה מחותן במרפסת ביתה בכרמיאל, נובמבר 2011, צילום עדי גרינפלד

על האמנית חוה מחותן שהלכה לעולמה בגיל 96

הפסלת חוה מחותן הלכה לעולמה ביום חמישי אחרון (10.6.2021) בלילה. בת 96 הייתה במותה.

בשנת 2011 הציגה חוה מחותן תערוכה בגלריה טל, "זיכרונות ילדות", בעקבות אירועים מילדותה שהפכו אותה לאמנית. במהלך העבודה על התערוכה והקטלוג, למדתי להכיר את אישיותה הכובשת, מלאת ידיעות והבנה עמוקה בתולדות האמנות.

חוה נזכרה באירועים מכוננים מילדותה ועד להיותה נערה בוגרת, שעזבה משפחה חמה וסביבה מבוססת בפילדלפיה של שנות הארבעים. היא החליטה לעזוב בעקבות תמונות קשות שהתפרסמו בעיתונות המקומית אודות גורלה המר של יהדות אירופה, ועלתה לארץ בעקבות בן זוגה, אשר פישמן, פעיל ציוני שהכירה במסגרת תא של השומר הצעיר.

בארץ הגיעה לנגב, לקיבוץ חצור. מפילדלפיה שוקקת חיי תרבות ואמנות, הגיעה לסביבה חשופה של המדבר, לנופים שבהמשך שימשו לה מקור השראה. חוה יצרה יצירות פיסול ופיסול סביבתי שהיו פורצות דרך לזמנן. בקטלוג התערוכה כתבתי אז: "ההשראה שמצאה במרחבים של מדבר הנגב התמזגה עם השפעות האמנות שספגה בילדותה מהסביבה התרבותית של פילדלפיה, מההתבוננות הממוקדת בפיסול בתרבויות הקדומות, מאמנות ימי הביניים ועד המזרח הרחוק".

מבודדת מסצינת האמנות בירושלים ובתל אביב, יצרה מחותן עבודות בסגנונות שונים: מפיגורטיביות בתחילת דרכה  ליצירות מופשטות בהמשך. כאמנית מושגית, האמינה ברעיון המוביל ומימושו בדרכים שונות. מחותן היא מחלוצות האמנות הישראלית. יצירתה חדשנית לזמנה, ובעבודות המיצב והפיסול שלה השפיעה על דורות של אמנים. גוף יצירתה כולל פרויקטים בפורמטים גדולים, פסלים סביבתיים, סדרות על נושאים חברתיים, ובתקופה אחרונה גם נושאים פוליטיים. מחותן לימדה במשך השנים בבאר שבע ובירושלים אמנות ופיסול, והחל משנת 1997 התגוררה בכרמיאל, שם יצרה בסטודיו באיזור התעשייה.

בתערוכה "טבע שביר" שתיפתח בגלריה טל ביוני 2021, תוצג עבודה של חוה מחותן מתוך נושא "עמק לאקואנה", פרויקט שיצרה והציגה במספר תערוכות בתחילת שנות השמונים בארץ (מוזיאון חיפה לאמנות חדשה) ובחו"ל. העמק הוא אזור בפנסילבניה, ובעבודה מביעה האמנית את כאבה על ההרס שזרע שם האדם באמצעות כרייה בלתי מבוקרת של פחם.

במקביל יוצגו עבודותיה בתערוכה לרגל 70 שנה למוזיאון חיפה, וכן בתערוכה שתוצג במוזיאון ארצות המקרא בירושלים.

בשנת 2015 פורסם קטלוג מקיף של עבודותיה בעריכת בתה לאה פישמן דרום.

דילוג לתוכן