לב ירוק מפלסטיק

וגם כיסאות מתכת צבעוניים, שימשייה תכלכלת, בובות של גיבורי קומיקס ודשא מלאכותי באמצע חורשה. האם חזות פני הכפר יכולה להיקבע על פי טעמו האישי של ראש המועצה? אייל שמואלי מסביר שזה לגמרי המנדט שלו "בעיקר כשמדובר בדברים קטנים והפיכים"
כתב: אייל כץ

וגם כיסאות מתכת צבעוניים, שימשייה תכלכלת, בובות של גיבורי קומיקס ודשא מלאכותי באמצע חורשה. האם חזות פני הכפר יכולה להיקבע על פי טעמו האישי של ראש המועצה? אייל שמואלי מסביר שזה לגמרי המנדט שלו "בעיקר כשמדובר בדברים קטנים והפיכים"

חזות פני כפר ורדים משתנה לאחרונה בתדירות גבוהה, עם אלמנטים עיצוביים שבעבר לא היו אופייניים ליישוב. מאז שאייל שמואלי נבחר לראשות המועצה, נוספו לרחוב הראשי לבבות צבעוניים מפלסטיק, כיסאות מתכת צבעוניים, עוד מגרש קטרגל עם דשא מלאכותי, מתחם מתקני כושר בחורשת הבר-בת, לידו יריעת דשא סינטטי עם לוחות משחק שעוררה ביקורת בפייסבוק, ולאחרונה שמשייה גדולה בחצר מתחם האמנים, שמרגיזה אחדים מהם, הטוענים כי יש להם תוכניות אחרות לניצול השטח.

רוב האלמנטים נבחרו על ידי שמואלי, בהחלטת יחיד ועל פי שיקוליו וטעמו האישי. בשיחה שקיימתי איתו השבוע הוא מבהיר שמבחינתו זו הדרך הנכונה לבצע את הדברים: "אני עושה את זה בעיקר באלמנטים שהם הפיכים, ובמקביל גם לא מאוד יקרים. מותר לראש המועצה שקיבל מנדט מהציבור להחליט על אלמנטים סביבתיים ביישוב. אני מודע לביקורת, גם אם אינני מגיב ברשתות החברתיות. כל תושב יכול לפנות אליי כמעט 24/7, ובפרטי אני עונה לכל ביקורת עניינית. אגב, בעניין השמשייה אתה מחדש לי, הביקורת עדיין לא הגיעה לאוזניי. בכל מקרה אי אפשר לרצות את כולם. אחרי הכל זה עניין של טעם וריח. האסטרטגיה הכללית היא שאנשים יבלו יותר מחוץ לבית. יש כאן טבע מדהים, יישוב יפהפה ומזג אוויר הכי טוב בעולם. אני מקווה שתתפתח כאן תרבות רחוב תוססת".

– הבנתי, אבל לבבות מפלסטיק?!

"אולי הם פחות מוצלחים, ומן הסתם יוסרו מתישהו. הלבבות זה רעיון שהבאתי מריגה בלטביה, ומהותו הבעת אהבה והערכה לצוות החינוכי. בטח שמת לב שהלבבות ממוקמים ליד ובתוך מוסדות החינוך".

– ולמה לא לערב בכל זאת גורם מקצועי? אדריכל נוף, מתכנן ערים, לפחות מהנדס המועצה?

"לפעמים המהנדס מעורב, אבל אני אומר שוב: הדברים הפיכים. הכי יעיל זה פשוט לבצע, ואם הציבור ממש לא יאהב – אפשר לשנות, ולא קרה שום דבר".

– מה עם משאלי ציבור לפרויקטים מסוימים,כפי שהציע אחד המגיבים בפייסבוק?

"כפר ורדים כבר מזמן לא בסדר גודל של קיבוץ. אנחנו מונים כ-2,000 משפחות, ואי אפשר לשאול את הציבור על כל החלטה קטנה. כשמדובר בעניין שבמהותו הוא החלטה לשנים רבות קדימה, כמו שינוי סמל היישוב, ידעתי להתייעץ עם הציבור.

"אני גם פתוח ליוזמות של הציבור. אזור הכושר שבחורשת הבר-בת, למשל, נולד כתוצאה מבקשה של בני נוער, שביקשו להתאמן לקראת הגיוס. המתקנים פעילים, והנוכחות של צעירי הכפר ביחידות מובחרות וקרביות בכלל מעידה שזה עובד".

-האמת, בסיבוב הצילומים שעשיתי פגשתי שם מתאמנים, וגם בדשא המלאכותי היו כמה ילדות ששיחקו.

"אתה רואה? ואלו שתוקפים אפילו לא חיכו שנסיים שם, לא זוכרים מה היה קודם ולא מכירים את הרקע. אז אני אזכיר ואעדכן: היה שם משטח חולי תחום בתוך מסגרת עץ, שהיה מלא בצואת כלבים. לא מזמן הייתה ביקורת של מכון התקנים, שהודיעו כי הם מסירים מהדבר הזה את תו התקן, מה שאומר שאם ילד נפצע שם אין לו ביטוח. אז החלפנו את המתקן במהירות, ובתוך השטח הגדול של החורשה יש גם פיסה קטנה של דשא מלאכותי עם לוחות משחק. באמת אסון. יש שם גם שולחנות קק"ל, התקנו 15 תאי קינון לירגזים, וממש בקרוב יהיה גם אזור ערסלים. והזמנו שלט קטן 'מתחם ימי הולדת', והציבור מוזמן. הקטנים יאכלו וישחקו, והמבוגרים ישגיחו בעודם מתנדנדים על ערסלים. לא כיף?.

"גם השמשייה במתחם האמנים שהזכרת קודם היא רק התחלה של משהו! אני עומד להתקין שם ווי-פיי חזק, עמדות הטענה לניידים ולפטופים, כסאות בר ועמדות עבודה. שאנשים יבואו עם טרמוס ויעבדו באוויר הפתוח. האב בטבע, מה רע?

"הכיסאות הצבעוניים מוסיפים הרבה צבע לכפר, ואני בהחלט רואה שאנשים יושבים עליהם. במיוחד אנשים שיוצאים להליכה ותופסים מנוחה קצרה אחרי או באמצע עלייה. ואפילו אם לא יושבים, הרווחנו קצת צבע".

– אני יכול להבין את ההיגיון מאחורי כל דבר. אבל בכל זאת, זה של הציבור. לא צריך יותר מעורבות של אנשי מקצוע? יותר אנשים בכלל שיהיו מעורבים בהחלטות?

"תלוי בפרויקט. אנחנו מתכננים עכשיו פארק פארק אקולוגי ובעתיד גם פארק משפחה. ברור שתכנון הפארקים האלו יימסרו למשרד תכנון חיצוני. אנחנו עובדים עכשיו על חוברת הנחיות לבנייה הפרטית, וגם זה מתבצע בעזרת משרד חיצוני והדברים גם יעברו במליאת המועצה. אבל בובות של פופאי ואוליב לקראת פורים, עם כל הכבוד, אני יכול להביא בלי לשאול אף אחד. המנדט שקיבלתי מהציבור כולל גם את ההחלטה הדרמטית הזו".

דילוג לתוכן