טלאי על טלאי

לינדה ניוסן עוסקת בעיקר באמנות טלאים, ויש לה סיפור רומנטי מהסרטים
כתבה: לידיה גרינפלד

לינדה ניוסן נולדה ב-1959 בעיר מילווקי שבמדינת ויסקונסין. היא אמנית בבד ותופרת להנאתה שמיכות טלאים וציורים מעשה טלאים. הראיון איתה התקיים באנגלית, השפה בה היא דוברת.
חייה הרומנטיים של לינדה משרטטים מעגל נוגע ללב. בגיל שמונה לקח אביה את המשפחה למדיסון כדי להשלים את הדוקטורט באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון. בכיתה ג׳ הכירה את עידו רגב, ילד שהוריו הגיעו מישראל בענייני דוקטורט של האב. למרות פערי השפה, לינדה ועידו הפכו חברים טובים ואי אפשר היה להפריד ביניהם. אחרי שנתיים חזר עידו עם משפחתו לארץ. שני הילדים עוד הקפידו להתכתב אבל הקשר דעך.
לינדה קיבלה תואר ב״א בעיתונאות ותואר דוקטור במדעי הטקסטיל, עבדה במינהל באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון והספיקה להתחתן פעמיים וללדת בן. עידו, בוגר מדעי המחשב מאוניברסיטת תל אביב, התחתן והוליד שלושה בנים. הרבה מים זרמו בירדן, הרבה סירות שטו בנהר הוויסקונסין, עד שעידו ולינדה הגיעו לגיל העמידה. כשהיו בני חמישים ומשהו נפגשו בפייסבוק. הקשר המחודש הצית רגשות ובסופו של דבר השניים התחתנו. הטקס נערך בבית הספר היסודי במדיסון באותה כיתה בה למדו השניים. לכפר ורדים עלו בשנת 2017, וכך נסגר המעגל שהחל עבור שניהם בגיל שמונה.
ללינדה, כאמור, תואר דוקטור במדעי הטקסטיל. מגיל צעיר נמשכה לתפירה וזה עשרים שנה שהיא עוסקת באמנות בבד. היא סיפרה לי על טכניקה מסורתית לתפירת שמיכת טלאים, שבה נתפרות ביד או במכונה צורות על תשתית שגודלה כגודל השמיכה. טכניקה אחרת משמשת לציורים: עריכת צילומים שצולמו בפוטושופ, הגדלה, ובסוף התהליך העברת הצורות אל הבד.
אמנות הטלאים דורשת השקעה רבה, עד 80 שעות עבודה לשמיכת טלאים, שלא לדבר על ההשקעה הכספית בבד המיוחד העשוי כותנה. זהו בד איכותי, ארוג בצפיפות, עם צבעים עמידים למים ועוד תכונות שלא מצויות בבדים סטנדרטיים. בישראל חנות בדים אחת שמתמחה בבדים המתאימים למעשה הטלאים. לינדה קונה בדים גם באמזון. לדידה, שמיכת טלאים היא רכוש שעובר בירושה וממשיך לשרת דורות של בני משפחה.
בימים אלה היא מתכוננת לתערוכה משותפת עם ברברה אדלר, שתתקיים בספטמבר הקרוב: מההרים לים. ״ברברה הולכת לכיוון הדיגיטלי, ציור בעיבוד מחשב, ואני אבצע, בהשראת הציור, יצירה על בד. ברברה יכולה ללכת לכיוון סוריאליסטי ואילו אני מכוונת לציור בטלאים. אעבוד בסגנון מסורתי וכן ב׳טלאים משוגעים׳, סגנון ישן שהיה מקובל בתקופה הוויקטוריאנית. הרבה טכים (תפרים), בדים שונים, גם משי, גם בשלושה ממדים. עוד לא החלטתי סופית לאן אקח את זה".


להתקשרות: 053-2499875.

לינדה ניוסן ואחדות מעבודותיה

דילוג לתוכן