אמנות עם ציונות

הקרמיקאית סו גודמן עלתה מאנגליה, חייתה עשרות שנים בקיבוץ והתמקמה לבסוף בכפר ורדים
כותבת: לידיה גרינפלד
סו גודמן בסטודיו צילומים: בן עמי מוסק
סו גודמן בסטודיו צילומים: בן עמי מוסק

בעוד מספר חודשים ימלאו לסו גודמן שמונים. זה זמן מה שהפסיקה להיות קרמיקאית במשרה מלאה. אבל בכל בוקר היא יורדת לסטודיו שלה, המסודר והנקי, מדליקה את האור, נושמת את האוויר הרווי אדי חומר, מתבוננת סביבה במדפים העמוסים קערות ׳לאסטר׳ מבהיקות ובכלים השימושיים שקישטה בפרחים בכחול ובכחול כהה. זה זמן השלווה שלה.
סו נולדה בלונדון והייתה פעילה בתנועת הנוער הבונים. הייתה חברה בגרעין שיועד לעלות לקיבץ בית העמק. ג׳ף, בעלה, שגם הוא נולד באנגליה, היה חבר קיבוץ עמיעד והגיע לאנגליה כשליח התנועה. כך הכירו. הם עלו ארצה בשנת 1963 כשבתם הבכורה הייתה בת שנה.
סו הייתה חברת קיבוץ עמיעד במשך 35 שנים וילדה עוד שני ילדים, בן ובת. כל השנים פיעמה בה אהבת הגינון. הייתה נוסעת לצפת ונכנסת לחנות לצורכי גינה. לא היה לה תקציב לבזבוזים אבל מאוד אהבה להסתובב בין הצמחים וכדי החרס. אהבתה לגינון ולעציצים הובילה אותה לחוג קרמיקה בקיבוץ.
כאשר רוזי המורה שמה לב לכשרונה, הציעה לה ללכת ללמוד קרמיקה בתל חי. זה היה רעיון מהמפכני עבור סו, אבל היא אימצה אותו. הייתה נוסעת לתל חי באוטובוס פעם בשבוע אחר הצהרים. אחרי השנה הראשונה אישרו לה לעסוק בקרמיקה יום שלם. בסופו של דבר התק״מ אישר לה לעסוק בקרמיקה שלושה ימים בשבוע. בשאר הימים עבדה כרגיל בקיבוץ.
שבע שנים למדה בתל חי, מהן שלוש כקרמיקאית בסדנת אמן. אלו היו שנים של אושר צרוף: גם למדה טכנולוגיה של הקרמיקה, יצרה כלים וגם החברותא עם שאר התלמידות הייתה נפלאה. שם הכירה את תושב כפר ורדים, ד״ר הארי שטרק ז״ל, הגבר היחיד בחבורה, שקיבל את התואר הארי (ד'ה) פוטר. כאשר התלוננו לפני סידני ז״ל, המורה המיתולוגי, מה פתאום הסכים לקבל לחוג את הארי, שהיה גם גבר וגם קרמיקאי מתחיל, הפטיר סידני: ״אני רוצה עוד גבר פה!״.
אחרי 35 שנים בקיבוץ, הגיע ג׳ף למסקנה ש״הקיבוץ של היום איננו הקיבוץ שהכיר ואהב״, נזכרת סו ומוסיפה: ״כל הצעירים רצו בתים גדולים ולא איכפת להם מה קורה לשאר הקיבוץ. העיקר שיש להם בתים. בעצם, הקיבוץ עזב אותנו״.
בני הזוג הלא כל כך צעירים עזבו את עמיעד ועברו לגור בנוף כינרת. ״עוזבים את הקיבוץ אחרי כל השנים האלה, ומקבלים גרושים. לא היה לנו כלום, לא היה ממה לחיות. ג׳ף ואני עבדנו כמו זוג צעיר, שעות רבות״.
שנתיים לפני שעזבה את הקיבוץ הקדישה קיץ שלם לסדנת קרמיקה בטכניקת ׳לאסטר׳ שהתקיימה בסקוטלנד אצל אמנית מקומית. ״חיפשתי משהו קצת שונה, שהרי כולם עושים קרמיקה שימושית״, היא מסבירה. בטכניקת הלאסטר הכלי, אחרי שעבר שתי שריפות בתנור חשמל, נכנס לשריפה שלישית בתנור גאז ומקבל את הברק המתכתי, ה׳לאסטר׳, שהוטמע בגלזורה. התוצאה מרהיבה: כלי עם נגיעות של כסף, זהב או נחושת או כלי שכל כולו ברק צבעוני מתכתי. הכלי ב׳לאסטר׳ איננו כלי שימושי, אלא קישוטי. לא מתאים ולא רצוי להניח בו מזון כלשהו. סו, שהתמחתה בכלים שימושיים, נמשכה לטכניקה המורכבת הזאת למרות הקושי: ״לקח לי עשר שנים עד שיצא משהו״.
בשנת 1999 התיישב הזוג גודמן בבית משלהם בכפר ורדים. כשסו מספרת על חייה כאמנית וכאישה עובדת, מתברר שתמיד הייתה ונותרה חלוצה. ביתה, הגינה שלה, היצירתיות שלה, הכל משדר צניעות, נדיבות והסתפקות במועט. לאחרונה חזרה לאהבתה הישנה והיא עובדת בגינת ביתה בכל רגע פנוי.
סו גודמן, טלפון 054-2040061. עבודות של סו גודמן מוצגות ונמכרות בצריף הירוק.

דילוג לתוכן