אמנות, היסטוריה וספרי ילדים

שמואל כץ באטליה
שמואל כץ באטליה

סיור בין חמישה מוזיאונים גליליים. כולם קטנים, קרובים, מעניינים וממוזגים

הגליל מפורסם בנופיו ובאנשיו, ופחות במוזיאונים שלו. בעכו יש כמה מוזיאונים ידועים (ביניהם מוזיאון המחתרות ומוזיאון אוצרות בחומה), ובקיבוץ לוחמי הגטאות יש את "בית לוחמי הגטאות" – מהחשובים במוזאוני השואה בארץ, ובכפר ורדים שוכן "המוזיאונצ'יק" החביב. מאז סגירתם של המוזיאונים של תפן (כגון מוזיאון המכוניות ומוזיאון היקים) שאינם קיימים עוד, הצטמצם אף יותר ההיצע והתחושה היא שכמעט אין איפה לבקר.

ודווקא יש. באזורנו מתקיימים בצנעה וללא יחסי ציבור שפע (כ-20 בספירה אחרונה, באתר שלי תוכלו למצוא את הרשימה המלאה) של מוזיאונים, מרכזי מבקרים וחדרי הנצחה קטנים ומיוחדים, כמעט סודיים, הפזורים לאורכו ורוחבו של הגליל, במיוחד בקיבוצים, המאירים צדדים שונים של האזור, ובהם מוזיאוני ארכיאולוגיה, אומנות, הנצחה ועוד. בחרתי הפעם לשים זרקור ולהציג כאן חמישה שמתאימים מאוד לימי הקיץ המהבילים.

מוזיאון בר-דוד בקיבוץ ברעם

זהו מוזיאון אומנות ויודאיקה מרתק ואיכותי המבוסס על אוסף אמנות של משה וטובה בר דוד שנתרם למוזיאון בשנות ה-80. האוסף עשיר ביצירות אמנות מגוונות מזרמים שונים ושל אמנים מוכשרים רבים, ברובם ישראלים וחלקם ידועי שם. במוזיאון מוצגות מספר תערוכות מתחלפות ומתקיימים בו אירועי אמנות והרצאות.

במוזיאון אגף ילדים פעיל ואיכותי וסביבו גן פסלים נאה עם עבודות של יגאל תומרקין. המוזיאון משמש גם מרכז לחינוך לאמנות, שמטרתו היא חיזוק החינוך המוזיאלי בפריפריה. המרכז מציע לכלל האוכלוסייה מגוון פעילויות, הכוללות הדרכות, סדנאות, תכניות ייחודיות ועוד. בסופי שבוע וחופשות מתקיימת פעילות מעשירה ואיכותית לילדים ולכל המשפחה.

איך מבקרים: המוזיאון פתוח בכל ימי השבוע מ-10:00 עד 16:00, ובימים שישי ושבת עד 14:00. בתשלום. לפרטים 04-6988295.

עוד באזור: גן לאומי ברעם, יער ברעם, הכפר הצ'רקסי ריחניה, נחל גוש חלב, נחל דישון.

מוזיאון חומה ומגדל בקיבוץ חניתה

קיבוץ חניתה הוא מהסמלים הבולטים של מבצע 'חומה ומגדל'. המוזיאון שבקיבוץ עוסק בעיקר בנושא היסטורי מרתק זה, תוך התמקדות באירועי התקופה, סיפור העלייה לקרקע ושנותיו הראשונות של הקיבוץ. בתצוגה תמצאו צילומים, מכתבים, קטעי יומנים, חפצים, כלי נשק, כלי עבודה וכן סרט קצר ובו משולבים ריאיונות וקטעי ארכיון.
בנוסף יש בו חלק ארכיאולוגי ובו ממצאים משטח הקיבוץ הכוללים פסיפסים ביזנטיים מרהיבים. מוצג אקזוטי במיוחד הוא עורו של הנמר האחרון שניצוד בגליל. המוזיאון ממוקם בבית האבן בו התחיל הקיבוץ.

איך מבקרים: המוזיאון פתוח בכל ימי השבוע חוץ מיום ראשון מ-9:00 עד 14:00 (ובשישי שבת בשעות 13-10). בתשלום. לפרטים 04-9859677.

עוד באזור: מזקקת הגראפה יוליוס, טיולים ודגם חומה ומגדל ביער חניתה, מערת קשת, ראש הנקרה, הבית המצויר בשלומי.

מוזיאון מדינת אכזיב

זהו  מוזיאון ארכיאולוגי עם ממצאים שנאספו באכזיב במשך עשרות שנים על ידי אלי אביבי ז"ל. בתל אכזיב התקיימה התיישבות רצופה במשך אלפי שנים ועל כן הממצאים שנמצאו מאוד מגוונים וכוללים פריטים החל מתקופת האבן ועד לימי ראשית מדינת ישראל. זהו מוזיאון פרטי ובלתי שגרתי, שנמצא בחללים מלאי אווירה של בית המוכתר.
במוזיאון הוקם לאחרונה חדר הנצחה לאלי אביבי, מייסד "מדינת אכזיב". בחדר תמונות וסרט מענין מאוד המספר את סיפור המקום וסיפורו יוצא הדופן של אביבי.

כבונוס תוכלו ליהנות מהנוף הנפלא אל הים, בעיקר לקראת שקיעה.

איך מבקרים: המוזיאון פתוח בכל ימי השבוע חוץ משבת. בתשלום. לברורים 054-4679689.

עוד באזור: חוף אכזיב המרהיב, יד לי"ד, גן לאומי אכזיב, ראש הנקרה.

מוזיאון אברמיק רשקס בקיבוץ סאסא

המוזיאון הארכיאולוגי בסאסא נקרא על שמו של אברהם (אברמיק) רשקס, חובב הארכיאולוגיה שנהרג במלחמת ששת הימים. המוזיאון מציג ממצאים עשירים שהתגלו בתל סאסא, אזור מיושב ברציפות מתקופת האבן ועד ימינו. החפירות בתל חשפו התיישבות של תרבויות שונות, שהחליפו זו את זו במשך כארבעת אלפים שנה. בין הממצאים שהתגלו שרידי בית כנסת קדום וקברים חשובים. במוזיאון מוצג סרט קצר על המקום והממצאים.

המוזיאון שוכן בבית אבן מרשים ששימש כבית המוכתר בכפר סעסע, שהתקיים במקום עד 1948, וגם סביבו מוצגים ממצאים מענינים. בקרבת מקום מצפור ממנו נשקף נוף נפלא של האזור כולו.

איך מבקרים: ניתן לבקר בתיאום מראש בלבד, ללא תשלום. לתיאום 054-2874091, 050-5511868 , 054-2874189.

עוד באזור: בקיבוץ גלריה וסטודיו לפיסול ורדה יתום, פארק חבלים אתגר בהר, גלידה בוזה. באזור שביל הפסגה במירון, מערת פער, הר אדיר.

אטלייה שמואל כץ בקיבוץ געתון

שמואל כץ  היה צייר, מאייר וקריקטוריסט חשוב ופורה מאוד שהתפרסם בעיקר באיוריו לספרים דירה להשכיר, ספרי חסמבה, תמונות יפואיות וגם ההגדה הקיבוצית לפסח. כץ שימש בשלל תפקידים ויצירותיו הרבות התאפיינו בסגנון ייחודי, צבעוני ומלא הומור. למעשה, עבודותיו מתעדות את ההיסטוריה של מדינת ישראל. הוא בן ליהדות הונגריה, ניצול שואה אשר היה ממייסדי קיבוץ געתון בו חי עד מותו ב-2010.

ניתן לבקר באטלייה, חדר העבודה, שלו שנותר כשהיה. הביקור כולל מפגש (לעיתים אף עם אלמנתו נעמי) בו מראים ומספרים למבקרים על האיש ופועלו. על קירות האטלייה יש תמונות המספרות עליו ועל הקיבוץ. מקום מרשים ומעורר השראה.

איך מבקרים: ניתן לבקר בתיאום מראש בלבד בקבוצה (שישה אנשים לפחות). בתשלום.
לתיאום 052-866-9149.

עוד באזור: כפר המחול בגליל (מומלץ!), מצודת יחיעם, האגם הסודי במחצבת געתון.

תודה לחברתי מורת הדרך הנהדרת איילת בר-מאיר שסייעה בכתיבת טור זה.

טיול - עמרי אבידר

מורה דרך מוסמך ומוביל טיולי אתגר
054-4957737www.omri-travel.co.il

טורים אחרונים

דילוג לתוכן