אמן מקומי – מרגיט שפטלוביץ

כתבה: רותי יוסף

נותנת לחוטים להוביל אותי

מרגיט שפטלוביץ, סורגת אמנותית, מסבירה שגם אם התוצאה נהדרת, התהליך יותר חשוב

אישי וקריירה

מרגיט נולדה בדנמרק, נישאה למוריץ, יהודי דני, שנפטר בשנת 2004. יחד עם בנם הבכור עלו ארצה בשנת 1961. במקצועה היא גננת במקצועה, שהתמחתה בגילאי הינקות. למדה בסמינר לגננות בקופנהגן.

סריגה למדה בבית הספר Scolen ved sundet ומאז לא הפסיקה לסרוג. בשתי מסרגות, חמש מסרגות והיום בעיקר סורגת במסרגה אחת. סיגנון הסריגה האומנותית במסרגה אחת נקרא Free Form Crochet.

לאורך השנים הציגה בעשרות תערוכות כמעט בכל מקום בארץ.

 

הסיפור שלי

שכנתי מרגיט, תמיד מסבירת פנים וכמעט תמיד אצה לה הדרך. אך יש לפעמים שהיא נעצרת ומשוחחת, מזמינה לביתה בכל הזדמנות. במפגשים איתה היא מביאה כיבוד מרשים של חלה ענקית ויפהפיה.כששוחחתי איתה וסיפרתי לה שהייתי בדנמרק ומה שהפתיע והרשים אותי היה התאורה המינימלית, סיפרה לי שזו לא רק התאורה אלא תרבות חיים שלמה ששמה "הוגה", ואף נתנה לי ספר שנקרא כך ומתאר את האווירה הביתית המיוחדת שמאפיינת את העם הדני.

מרגיט מעורה מאד בחיי הקהילה ותורמת מזמנה לוועד בבית גיל הזהב מזה 10 שנים, משחקת ברידג' בקבוצה קבועה ולאחרונה יזמה מפגשים לקבוצת ותיקים בודדים.

 

היצירה

"בדנמרק תמיד סרגו", היא מספרת. "פעם מצאתי ספר ישן, עוד מימי ילדותי, שבו מתארים גברים הסורגים גרביים ונשים שטוו עבורם את הצמר. בעבר סרגתי סוודרים ותמיד נשארו לי הרבה שאריות שמהן התחלתי ליצור. המסרגה הפכה להיות למעין מכחול והצמרים שימשו לי כפלטה של צייר. אני מתחילה לסרוג ונותנת לחוטים ולדמיון להוביל אותי. לרוב אינני יודעת  כיצד היצירה תתפתח ואיך היא תיגמר. הסריגה עבורי היא סוג של תרפיה, יש במלאכת הסריגה קצב ומקצב. הסריגה מעניקה לי רוגע ומאפשרת ליצירתיות שבי 'לעוף'. לעיתים, תוך זמן קצר אני חשה שאני במצב מדיטטיבי. התוצאה יכולה להיות נהדרת אך התהליך הרבה יותר חשוב לטעמי".

חוטים מחברים חלקים של סריגה, ואצל מרגיט בחוג החוטים מחברים בין נשים. בכל יום ראשון מקיימת מרגיט בביתה חוג סריגה, בו היא מלמדת את הטכניקה הייחודית שפיתחה. התוצר מושפע רבות מבחירת סוגי הצמר, הצבעים, החוטים, עובי הצמר וטכניקות הסריגה והחיבורים. "קיים דיאלוג בין החומר והאדם העוסק בסריגה", היא מסבירה. "לעיתים החומר מושך ומכוון את תהליך היצירה".

החוויה המשותפת של נשים הסורגות יחדיו מזמנת חיבורים אישיים ושיתוף של רגשות וחוויות. באומנות הטכסטיל קיים חום. החומר מקרין חמימות שמעניקה הרבה ביטחון והרגשה טובה, בדיוק כפי שמתואר גם בספר "הוגה". יתרון נוסף לאמנות זו, הוא שניתן לעסוק בה גם ללא סטודיו או מרחב מסוים. לסרוג אפשר בכל מקום.

למרגיט שלושה ילדים ותשעה נכדים. כשהמשפחה יצאה לחופשה משותפת בטבע, מרגיט הפעילה את כולם בסריגה, מי במסרגה ומי בסריגת אצבעות, גם הנכדה התינוקת בת חמישה חודשים בחרה חוט. את כל החלקים שנסרגו, כולל החוט שבו שיחקה התינוקת, חיברה מרגיט ליצירה אחת גדולה משותפת.

איך נפגשים

מרגיט גרה בגולדן וילג',  דרך הורדים 48. טל: 054-4334511.

דילוג לתוכן