אמן מקומי – הכפיל של יגאל בשן

כתבה: לידיה גרינפלד
אמנון כהן. בקרוב מחזמר שיצר עם תושב הכפר רמי בקל
אמנון כהן. בקרוב מחזמר שיצר עם תושב הכפר רמי בקל

הכפיל של יגאל בשן

אמנון כהן, זמר, מעריץ את הזמר מילדות וגם נשמע בדיוק כמוהו. לאחרונה התמסר למוזיקה, ובשבועות הקרובים ניתן להגיע לשלוש הופעות שלו

אמנון כהן נולד בחיפה וחלם עוד בילדותו שיהיה זמר. הזמר האהוב עליו היה יגאל בשן. "בכסף הכיס שלי קניתי את כל התקליטים שלו", הוא מספר ומבהיר: "אלו היו כמובן תקליטי וינייל".

אמנון עבר את השלבים המתבקשים של צעיר השואף להיכנס לתחום המוסיקה: שירה בלהקה צבאית, שם אמרו לו שהקול שלו דומה לקול של יגאל בשן, פיתוח קול, לימוד גיטרה, הצטרפות ללהקת נגנים בחיפה שלא החזיקה מעמד יותר משנה. לבסוף, נכנע ללחצי ההיגיון ולאבא שלו והלך ללמוד הנדסת מכונות. הוא נכנס לעבוד בישקר והוא מתמיד בכך עד עצם היום הזה.

כל אותן שנים פיעמה בו הערגה לשירה, והייתה תקופה שבה שר כסולן בלהקת זמר בנהריה. לדעתו, זמר צריך להבין את המלים של השיר, להבין את הטקסט, להתחבר לרגש בשיר ולשיר בהתאם. "אלו הדברים החשובים ביותר לזמר", הוא מצהיר. הוא המשיך להיות גרופי של יגאל בשן, הגיע לכל ההופעות שלו, לפעמים אף נקרא לבמה ושר יחד אתו. בסביבתו של יגאל בשן הכירו את אמנון כהן ואף קראו לו "הכפיל של יגאל". בשנת 2014 דידי הררי הזמין אותו לתוכניתו הטלוויזיונית "מת להיות". התוכנית שבה מככב אמנון זמינה ביוטיוב (גולשים? הקליקו. במהדורה המודפסת? חפשו ביוטיוב: אמנון כהן "מת להיות" יגאל בשן).

כהן בן 64, הוא אלמן מזה יותר מחמש שנים, אב לשלושה ילדים גדולים, תושב ותיק בכפר. בתו, מעיין כהן, מתכוררת אף היא בכפר. לפני כשנה האהבה למוסיקה השתלטה עליו. הוא התחבר מחדש לאמן שבו, והחל ללכת בדרך שלא מימש כל השנים: ״מצאתי את עצמי מקליט באולפן שירים בזה אחרי זה, זה אחרי זה…״. מדי ערב הוא פורש לאולפן שבביתו, פינת היצירה שלו שמול הוואדי הקסום. הוא מפעיל את הפלייבק שהזמין לעוד שיר מיוחד שבחר מהשירים של יגאל בשן ושוקע בעולם שכולו רגש.

בזמן האחרון מוקדש רוב זמנו הפנוי לפרויקט חדש ויקר ללבו, מחזמר מולטי מדיה שחיבר רמי בקל, תושב הכפר שגם משחק בו. רמי מגלם את יגאל בשן המנוח. המחזמר כולל קטעי וידאו שיוקרנו על מסך ענק וייתן הזדמנות לאמנון לשיר 12 שירים אהובים ומוכרים של יגאל בשן, בליווי פלייבק.

ב-19 באוגוסט בשעה 20:00 תיערך ״מסיבת קיץ מטורפת״ במול הים, כפר הנופש ראש הנקרה. רביעיית גברים בשחור תקפיץ את הקהל בשירי שנות הששים והשבעים, תנגן מוסיקה ישראלית משובחת, ותקנח במסיבת ריקודים בכל המקצבים. רביעיית גברים בשחור כוללת את אמנון כהן, משה קופלק, משה רוזנברג, ודן קוחן.

ב-9 בספטמבר, במארג, יתקיים ערב שיוקדש כולו לקהילה עם זמרי הכפר בהופעה חד פעמית, בהובלת גיתאי ידלין.

ב-30 בספטמבר בשעה 20:00 יופיע אמנון שוב במארג, הפעם יחד עם הצמד דויד ועידן בערב מחווה ליוצרים עוזי חיטמן ויגאל בשן בשם "אל תגעו באהבה". רכישת כרטיסים במרכז הקהילתי בכפר.

 

דילוג לתוכן