אמן מקומי – אסתי כץ

מדור חדש: הכרות עם אמן ועם עבודתו. האמנית הפותחת: הציירת אסתי כץ מכפר ורדים
כתבה: רותי יוסף | צילם: בן עמי מוסק

נופים וחרדות

אישי וקריירה
ילידת 1946, בוגרת אוניברסיטת חיפה בחוג לאומנות יצירה, בעלת תואר ללימודי מוזיאולוגיה, מורה בביה"ס היסודי  "ביאליק" בקריות, עבדה במח' הדרכה במוזיאון לוחמי הגטאות, חיה ויוצרת בכפר ורדים. השתתפה בתערוכות קבוצתיות ובתערוכות יחיד, ביניהן:
תערוכה קבוצתית "קיץ ישראלי" בגלרית טל בכפר ורדים 2006; תערוכת חוצות קבוצתית "הכמיהה לשלום" 2007; תערוכת יחיד "נופים הם לפעמים" בספריית כפר ורדים 2008; תערוכת יחיד "אל מול ההר" בגלריה במלון מצפה הימים 2012; תערוכת יחיד "תבנית נוף" בגלריה לאומנות בבית יגאל אלון בגינוסר 2014; תערוכת "התחדשות" בגלריה טל כפר ורדים 2016; "ילדים זה כל הסיפור" גלריה טל כפר ורדים 2019; "2 מטר" גלריה מרכז אומנויות מעלות 2020.

היצירה
ציור, בעיקר ציורי נוף.

הסיפור שלי
אסתי מאפיינת את עבודותיה בשני משפטים: "האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו" המתבקש, ובמשפט המפתיע "כי מצפון תיפתח הרעה", הקשור לחוויותיה ממלחמת לבנון ומאירועים בטחוניים.
"הציורים שלי עוסקים בנוף", מספרת אסתי. "אני מתמקדת בצבע ובכתם יותר מאשר בצורה. גם תוך כדי נהיגה אני קולטת מרקם או מקטע של נוף וצבעוניות, ומשתדלת לנצור בזיכרון. לעיתים רחוקות אני יוצאת לטבע, קולטת בעיניי את המראות, רושמת בדמיון, ורק בסטודיו מעלה על הבד. תמיד יש סביבי פתקים עם בדלי רעיונות כתובים ב'כתב חרטומים' שרק אני מבינה. לרוב אני עובדת באובדן שליטה בלי לחשוב למה, כמה ואיך להניח כתמי צבע כאלה ואחרים. זורמת בספונטניות, ללא תכנון. אני מציירת בצבעי שמן ועובדת כמעט ללא מכחולים. נעזרת בסמרטוטים וניירות למריחת הצבע, נעה בין סגנונות, ומנהלת דיאלוג עם המקום הקשה, האהוב והיפה הזה.

"הנוף בציוריי אינו קונקרטי או מזוהה. מוטיב בולט הוא החלוקה לשמים וארץ, למעלה ולמטה. לעיתים הציורים משדרים שמחה בצבעוניות נעימה לעין, לעיתים הם יותר קודרים. הציור מהווה ביטוי להלך רוח נפשי".
כשהצלם בן עמי ואני הגענו לביתה של אסתי, נדהמנו מהשתקפות הנוף הגלילי היפה בחלונות הסובבים את חלל הבית. בחלק מהעבודות האובייקט המצויר כמעט נעלם. המבט כולל ומרחף מעל, כמו ממעוף של ציפור. בעבודות אחרות הנוף קונקרטי יותר, ובסידרה אחרת מחלחלות אל הנוף תחושות חרדה. "אני נושאת מטען של חרדות אישיות וקולקטיביות", מעידה אסתי. "מאחורי רכס ההרים קיים פוטנציאל של סכנה. פעם ציירתי בסטודיו, והגיעה הודעה מתושיה שהסתיימה במילים 'והשיגרה נמשכת כרגיל'. זה היה לאחר אירוע בו חיסל צה"ל חוליית חיזבאללה, מטוסים עברו מעלינו והורגשה דריכות. עבדתי על תערוכה שנדחתה בשל מחלתו של בעלי ולאחר מכן פטירתו. היא נקראה 'והשיגרה נמשכת כרגיל'. הקורונה הטעינה את השם במשמעות נוספת".

טלפון ליצירת קשר: 050-5730182.

דילוג לתוכן