אל הלגונות הכחולות

שייט קיאקים בבטיחה לאור הזריחה. צילום: אופיר מלאכי
שייט קיאקים בבטיחה לאור הזריחה. צילום: אופיר מלאכי

שיט קיאקים רגוע בזריחה בבקעת הבטיחה המוצפת, עם צמחייה מגוונת, עולם חי עשיר והרגשה של אפריקה

ימת הכנרת חבוקה ברכסי ההרים של הגולן והגליל, אך גם בשלוש בקעות: מדרום עמק הירדן בו מתחברים הירדן והירמוך; ממזרח בקעת גינוסר אליה מתנקזים נחלי עמוד, צלמון וארבל; ומצפון הבטיחה, היא בקעת בית ציידה.

בקעת הבטיחה היא דלתא של מניפת נחלים המגיעים אליה מצפון וממזרח. הירדן הוא הנחל (הנהר, אם תתעקשו) המערבי ביותר, וכמה מנחלי הגולן ובהם משושים, דליות ויהודיה. במהלך ירידתם התלולה אל תוך השבר הסורי-אפריקאי (גובה הכנרת כ-200 מטר מתחת לפני הים) אספו כל הנחלים עפר, אבנים וסחופת, ועם ההאטה בקצב הזרימה הכל שוקע בבקעה ויוצר אזור מישורי עם אדמת סחף פוריה מאוד, שגובהה קרוב לגובה פני הכנרת.

הנחלים מתחתרים ומתפתלים בקרקע הרכה עד שנכנסים אל תוך האגם. השילוב של אדמה פוריה, שפע מים, שמש וחום יוצרים תנאים אופטימליים להתפתחות סביבת צומח עשירה במיוחד שמביאה אליה גם עולם חי מגוון ומרתק.

הבטיחה היתה אבן שואבת להתיישבות אנושית לאורך ההיסטוריה. השטחים נוצלו לחקלאות אינטנסיבית, וגם בימינו חלקים מהבקעה כוללים מטעים סובטרופיים רבים של מנגו, ליצ'י, אבוקדו ועוד. המגורים במקום מאוד מאתגרים בגלל החום, הלחות, היתושים, ההצפות ועוד. זו הסיבה ששרידי ההתישבות המודרנית היחידה בשטח הם של "בית הבק", שבו היתה התישבות ציונית קצרת ימים בראשית המאה ה-20. באותו מקום נמצאו גם שרידי ישוב מהתקופה הרומית-ביזנטית. החופרים, בהם הארכיאולוג מוטי אביעם מכפר ורדים,  סבורים שזהו כפר הדייגים בית ציידה הידוע מסיפורי ישוע הנוצרי, בו גייס שלושה משליחיו. הכפר נתן לבטיחה את שמו, והיא מוכרת לכן בשם בקעת בית ציידה.

בחורף הגשום של  2019-20, רום הכנרת הגיע לשיאו. בנוסף, התפתחות ההתפלה בישראל הפכה את השאיבה הסדירה מהכנרת למיותרת. התוצאה היא שכל אזור הדלתא הוצף. הנחלים התחברו זה אל זה בלגונות גדולות, ויצרו גוף מים גדול ומרתק שהגישה אליו והטיול בו אפשריים כמעט רק בשיט.

ההצפה משנה לנגד עיננו את הרכב הצומח. המישורים בהם צמחו אשלים רבים הוצפו, והעץ החביב הסובל מתעוקת מים נסוג לטובת סוגי צומח המותאמים לסביבה מימית וביצתית. בין הצמחים החדשים במשגשגים בבקעה הארכובית המחודדת, הקרנן הטבוע,  סוגי גומא ועוד רבים אחרים, כולל שיחי הפרקינסוניה שהוא מין טרופי פולש.

גם חיי הבר עשירים מאוד. בין היתר חיים כאן חזירי בר, נמיות, לוטרות, חתולי בר, דורבנים ונוטריות, אך עיקר הענין הוא עופות המים שניתן לראות בקלות במהלך השיט: סוגים רבים של אנפות, בהן הארגמנית המקסימה, קורמורנים, טבלנים, מרומיות והמוני שלדגים ופרפורים. המים עשירים בדגה ובמיוחד ידועים כאן מיני האמנונים, שאזור דלתת הבטיחה היא מקום הרבייה המועדף עליהם.

החוויה במקום היא ספארי רגוע ומקסים, אפריקה בישראל.

 איך מטיילים

שמורת הטבע מג'רסה בטיחה היא דרך אחת לטייל במקום. זוהי שמורה מוכרת ונהדרת המתאימה מאוד לימי הקיץ, משום שמסלולי ההליכה עוברים בתוך המים הצוננים. טיול זה הוא בתשלום עבור כניסה לשמורה.

האפשרות האחרת, עליה אני ממליץ בחום, היא שיט רגוע ומלבב על גבי קיאקים בלגונות, בנחלים ובכנרת. מספר מורי דרך ויזמים זריזים מציעים את האפשרות הזו בשעות שונות ביום, ואני ממליץ במיוחד על שיט בשעות הזריחה (התחלה בסביבות 5:00). הצבעים הנעימים של הבוקר המוקדם מוסיפים קסם מיוחד למקום, שגם כך הוא נהדר.

אז חפשו בגוגל "שיט קייקים בבטיחה", או "קיאקים בשפך הירדן" ותמצאו מידע רב. אני אישית טיילתי עם אופיר מלאכי (054-2646590, www.kayakineret.co.il), שיחד עם שותפו אסף שליו מוציאים טיולים כאלה, ואני ממליץ בהחלט.

אגב, מאז שהאזור הוצף, טיולי הג'יפים שם לא אפשריים יותר.

 

עוד טיולים קצרים בסביבה

 • "העמוד" בנחל עמוד. סעו לעבר קיבוץ חוקוק ובדרך, בסמוך לאפיק נחל עמוד, החנו בחניה המסודרת ולכו כ-15 דקות במעלה הנחל בשביל המסומן עד שתגיעו למראה הידוע של העמוד שנתן לנחל את שמו.
 • הירדן ההררי ומיצד עטרת. נסיעה בדרך עפר תיקח אתכם צפונה עד למיצד עטרת שהוא מבצר צלבני מרשים ובקרבתו תחנת קמח על פיתול הירדן.
 • האתרים הנוצריים בצפון הכנרת ובהם הר האושר, כפר נחום, כנסיית הלחם והדגים או מנזה קריסטי וכן כנסיית דומוס גליליאה המודרנית והיפה בה נערכים סיורים מודרכים בתיאום.
 • אנדרטת תל-מוטילה באלמגור, המנציחה את הקרב שנשכח.
 • עין נון הסמוך לעיירה מגדל.
 • רחצה באחד מחופי הכנרת.

 

איפה אוכלים?

 • במושב רמות: מושבוצ או הבקתה ברמות.
 • טיבי'ס בחוות ורד הגליל.
 • מסעדת הדגים בעין גב.
 • אנגוס – במרכז הקניות במגדל.
 • מגדלנה, מסעדת השף של יוסף (זוזו) חנא במושבה מגדל.
 • בראש פינה: פינה בראש ועוד שפע אפשרויות טובות.

טיול - עמרי אבידר

מורה דרך מוסמך ומוביל טיולי אתגר
054-4957737www.omri-travel.co.il

טורים אחרונים

דילוג לתוכן