איש אשכולות ופורץ דרך

לזכרו של ד"ר שמואל הלוי, רופא, איש טבע, טייל וצלם, מוותיקי כפר ורדים. נפטר ב-23 באוגוסט 2020
אייל כץ
שרקרק שצולם על ידי שמואל

ממובילי הרפואה הסינית בארץ ובעולם

שמואל החל את דרכו כאיש מערכת הביטחון וקהיליית המודיעין. בתחילת שנות השמונים הוקסם מדרכה של הרפואה הסינית, שהיתה אז בחיתוליה במערב, והחל ללמוד תורה זו. מאחר שסין העממית לא היתה נגישה לזרים בשנים אלו, וגם ספרים בנושא זה היו מעטים מאד, חלק גדול מהלימודים נעשה באמצעות ספרים סיניים עתיקים ויחודיים, שתורגמו לאנגלית. את התמחותו עשה בטאיוואן.
דוקא אילוץ זה, הקנה לו טכניקת ריפוי ייחודית ועתיקה, שנתנה מזור למטופלים קשים. הרפואה הסינית המסורתית היתה נר לרגליו כל חייו. במהרה היה לאחד הרופאים המובילים וממניחי אבני היסוד של הרפואה הסינית בארץ.
רבים מתושבי כפר ורדים טופלו על ידו, הבריאו, ולאחר שנים הביאו את ילדיהם ואת נכדיהם לטיפולים – דורות של מטופלים.
בזכות מאמריו הרפואיים בכתבי עת מקצועיים ומובילים בתחום זה בעולם, הגיעו מטופלים למרפאות של שמואל בנהריה ובכפר ורדים, מכל הארץ ואף מהעולם.

אוהב טבע, סייר, טייל וצלם

כאיש סיירת שקד לשעבר ואיש מודיעין, המפה והשטח היו לחם חוקו. במשך שנים שוטט בטבע בטיולים רגליים, עמוס ציוד ומלווה בכלבי הזאב הנאמנים. כאוהב טבע מושבע, היה חייב לטעום את הטבע בכל דרך – בג'יפ (כשכמעט ולא היו עדיין ג'יפים בשטח), באופניים ואף בסגווי שטח!
כל זה הוביל אותו לגילויים של שבילים נפלאים ונסתרים בגליל, מה שהביא להכרותו עם אורי דביר, אליו חבר לוועדה לסימון שבילים של החברה להגנת הטבע.
בזכות חשיפתם וגילוים של השבילים על ידי שמוליק, הם סומנו והוכנסו למפות לסימון שבילים של החברה להגנת הטבע. אנו במשפחה קוראים להם "השבילים של שמוליק".

צילום

ומן הטבע אל הטבע. באופן טבעי הגיעה הנצחת הטבע בצילומים. תוך לימוד התחום והציוד המיוחד, התמסר לצילומי ציפרים וחיות בר. צילומים מרהיבים מעטרים את קירות המרפאה והבית, חלקם פורסמו באגודה לצילום טבע, ולא אחת זכו בפרסים. הצילומים פורסמו ברשת החברתית. כחוקר, כותב שירים וסיפורים, ליווה שמוליק את הצילומים בשירים, דברי הסבר או סיפורים.
אתר האינטרנט למאמרים רפואיים ושימושיים, ולגלריית הצילומים: www.acumedico.com.

פרידה

את הפרידה משמוליק יקירנו אנו מבקשים לחלוק עימכם, חברים, חברים למסעות, לטאי-צ'י, ומכם המטופלים, שלקחנו חלק בשמחתכם בהצלחתו של טיפול או הריון שצלח, כאבים שחלפו, וגם ברגעי עצב.

אנו מאחלים לכם בריאות שלמה, זכרו את שמוליק לברכה!

 הנצחה

בימים אלו מתוכננת פינת הנצחה בשיתוף קק"ל והמשפחה, בתחילתו של שביל קסום ליד מצפה הילה, ששמוליק גילה והחברה להגנת הטבע סימנה: "שמורת נחל שעל". מוגדר: מפה מס. 2, שביל רגל שחור 2240, מכביש 89 צפונה לעין שעל וחירבת בלטון.

המשפחה המתגעגעת

דילוג לתוכן