כפר ורדים והסביבה ׀ מקומון ׀ א-לה כפר ׀ עיתון הגליל | אתר ראשי | פרויקטים לאיגוח 156

איתור פרויקטים בצפון לאיגוח

חזרה לגליון אוגוסט 156 

 

יוזמה כלכלית של קרן מילקן בעקבות אירועי קיץ 2006 בגליל, שנועדה לעזור לשקם את נזקי המלחמה באזור, תאפשר לפרויקטים רבים בצפון להתממש 

 

הדס כרמונה 

 

חברת אביב ייעוץ עסקי יצאה בהודעה כי היא בוחנת פרויקטים גדולים בגליל לקראת איגוח בארצות הברית כשהיוזם הוא מכון מילקן. ניצן ארליך, האיש שעומד בראש צוות המומחים מחברת אביב ייעוץ עסקי, ובוחן את הפרוייקטים המועמדים מסביר: "מכון מילקן, בייסודו של מייקל מילקן הוא מוסד שנולד לתת פתרונות מעשיים לנושאים כלכליים בעיקר בישראל. הנציג שלו בארץ, האחראי על פעילויות האיגוח הוא פרופ' גלן יאגו". 

- למה הכוונה באיגוח? 

"איגוח הוא פתרון כלכלי מוצלח לעסקים. זה בעצם הלוואות של כסף מהציבור המאפשרות לקבל הרבה כסף לתקופה ארוכה ובריבית נמוכה". 

- מה הקשר ביניכם לבין מכון מילקן? 

"פרופ' גלן יאגו לקח אותנו כדי שנאתר פרויקטים המתאימים לאיגוח כשקרן מילקן מטפלת בכל הנושא של גיוס תורמים. היא זו שדואגת להביא תורמים מארצות הברית המבינים שהם לא יקבלו תשואות גבוהות. זה כסף שבסיסו פילנטרופי ובמקום תשואה גבוהה מרוויחים תרומה למדינת ישראל".  

- איזה פרויקטים אתם מחפשים? 

"אנחנו מחפשים עסקים ופרויקטים שניתן לאגח, שהשוק הפרטי לא נכנס אליהם. אנחנו לא נכנסים לפרויקטים שיש סביבם חילוקי דעות אלא לפרויקטים שאפשר להרים. מרבית הפרויקטים הינם בתחום התשתית וביניהם טיפול במטמנות אשפה, נטיעת יערות לשם שימוש בעץ לצורכי חומרי גלם, פרויקטים בתחום התיירות מאוד מעניינים אותנו, פרויקטים בנושא איכות הסביבה ועוד. יש קרוב ל-150 פרויקטים שנבחנים ותוך חודש עד חודשיים נוציא המלצות לקרן מילקן".  

אביהו ביאלי, מנכ"ל איגוד ערים גליל מזרחי וגולן, מספר על אחד הפרויקטים: "הקמנו את "איגוד ערים", שזה גוף הפועל עבור כל הרשויות בגליל מזרחי (קרית שמונה עד צפת ומרום גליל) והגולן ותפקידו לתת תשובה מקצועית, יעילה, איכותית וזולה בנושא איכות הסביבה עבור רשויות אלו. הקמנו אתר הטמנה – מטמנת תאנים, שכיום קולטת 600 טון אשפה ביום וגם את הפסולת של כפר ורדים. האתר פועל ברמה אירופאית, כל התשטיפים מרופדים בפלסטיק, את גז המתאן שנוצר אנחנו הופכים לחשמל ובתקופה הקרובה אנחנו מתכוונים לשדרג את האתר ולהפריד פסולת. מכון מילקן נכנס לתמונה כיוון שאנחנו רוצים לבנות מערכת ששורפת אשפה בצורה מודרנית ואוספת את הגזים".  

 

בנוסף לפריוקט של מילקן, ניצן מספר באותה הזדמנות על מסלול הלוואות אטרקטיבי של הסוכנות היהודית. "קרן קורת בשיתוף הסוכנות היהודית הקימה מסלול הלוואות ייחודי, הלוואות בלי ריבית בפריים בלבד. זה מוצר פיננסי מדהים". ניצן מזמין להיכנס לאתר שלהם, שם יש הפניה לגבי פרטים של קרן זו www.aviv-ebc.co.il.