כפר ורדים והסביבה ׀ מקומון ׀ א-לה כפר ׀ עיתון הגליל | אתר ראשי | טוביה ארז 301

« לכל הטורים של טוביה ארז

 

 
גיליון 300 פברואר 2019  

רגע מעצים

 

סוף כל סוף נחתמו הסכמים ונקבעה הנהלה, המועצה החדשה החלה לפעול ואני חבר מועצה מתחיל, מנסה לפלס את דרכי בנבכי הבירוקרטיה.
טלפון בשבילך, צעקה ששת (הכלבה המשפחתית). על הקו הייתה ידידתי מהרחוב הסמוך. קיבלתי כעת הודעה בווטסאפ, כך אמרה לי נרגשת. חברים הגרים בכפר מספרים כי עוקרים עצים בחורשה הסמוכה לביתם! מה אתה יודע על כך? אינני יודע דבר, עניתי. צריך מיד לעצור את כריתת העצים, אמרה.
בסדר, אמרתי, עם קצת ציניות, תתקשרי בבקשה למועצה, תודיעי שכורתים עצים ותדרשי שיעצרו לאלתר את הכריתה. זאת עד שיסבירו לך מדוע כורתים. בשביל מה אני פונה אליך, שאלה, אתה הרי נציג הירוקים במועצה ואני בחרתי בכם! תברר בבקשה מה קורה.
אני אכן חבר במועצה, עניתי, אבל אינני עובד מועצה. הפעילות השוטפת במועצה נעשית על ידי עובדי המועצה ובראשם ראש המועצה. אז מה אתם בעצם עושים שם במועצה, שאלה. כי אם אינכם יודעים אפילו למה כורתים עצים בחורשה, אולי כדאי שתפנו את מקומכם במועצה.
ואז הבנתי. יש כאן בעיית תקשורת. במשך עשר שנים פעלה התנועה הירוקה הן בוועדה לאיכות הסביבה והן כאופוזיציה במועצה. ניסינו להשפיע ולקדם נושאים ירוקים בעיקר באמצעות השפעה של דעת הקהל על מקבלי ההחלטות. הצענו תוכניות, פרסמנו עמדות, הצבענו על מחדלים שזיהינו (כי לרוב הם הוסתרו), הכל נעשה בקול רם וברור כדי שקולנו יישמע.
וזה הצליח. בבחירות האחרונות למועצה הציבור חשב שאנחנו יכולים להוביל שינוי, ונתן בנו אמון בקלפי. נכנסנו שני חברים למועצה, יואב ניצב להחתום מעלה. כעת צריכים לחלק בצורה מושכלת את העבודה בין התושבים חברי התנועה הירוקה ותומכיה, לביננו – נציגי התנועה במועצה. במועצה אנו נוביל תכניות ירוקות לביצוע, נציג עמדות ונשפיע על החלטות, נצביע על מחדלים ונפעל לתיקונם. לחלק מהפעולות יהיו תוצאות מידיות, חלקן יורגשו בטווח הארוך וחלקן, אני מניח, לא ישאו את הפירות המקווים.
אבל תפקיד הציבור חברי התנועה הירוקה ותומכיה לא מסתיים. את הרגישות של התושבים לנושאים הירוקים אתם צריכים לבטא בכל דרך לגיטימית. פנייה לחברי המועצה ועובדיה, פוסטים והשתתפות בפורומים, ומותר גם הפגנות מחאה. צריך מאמץ משותף כדי לקדם את הנושאים הקהילתיים והאקולוגיים החשובים לנו. אתם תזדעקו כאשר כורתים עצים או כאשר זורקים פסולת בניין בחורשה, ואנו נדאג שירכיבו ספסלים ברחוב.
תפסיק כבר לקשקש, אמרה לי ששת, בוא נמצא איזה עץ להרים עליו רגל, לפני שיכרתו את כולם.

* הכותב הוא חבר מועצה מטעם תנועת כפר ורדים ירוק

 

 
« לכל הטורים של טוביה ארז