כפר ורדים והסביבה ׀ מקומון ׀ א-לה כפר ׀ עיתון הגליל | אתר ראשי | טוביה ארז 289

« לכל הטורים של טוביה ארז

 

 
גיליון 289 מרץ 2018  

מכירת חיסול

 

הוויתור על אזורי התעסוקה בשלב ג' לטובת מעלות הוא ויתור על קביעת אופיו של האזור והתנערות מאחריות לבריאות התושבים

כמו אבותינו שחלמו דורות על הארץ המובטחת, כך מצפים מאז ייסוד כפר ורדים לאזור תעסוקה שיהיה שייך מוניציפלית לכפר.
בסמוך אלינו שוכן אזור התעשייה תפן, שהוקם כרשות מוניציפלית תעשייתית עצמאית. לעיר מעלות יש בתחומה אזור תעשייה נאה. רק לכפר ורדים אין אזור תעסוקה משלו.
בתכנית בינוי של שלב ג' תוכנן מתחם לאזור תעסוקה לאורך כביש תרשיחא עין יעקב, ובסמוך אליו אזור תעסוקה נוסף של מעלות. נקבע כי שני אזורי התעסוקה ינוהלו במשותף על ידי שני היישובים.
בישיבת מועצה שנערכה בסוף חודש פברואר 2018 הציג ראש המועצה הצעה לפיה יעבור אזור התעסוקה כולו לשטח השיפוט של מעלות, מסיבות טכניות. בין הסיבות שהציג סיון יחיאלי בישיבה: אם כל חלק מהמתחם יהיה שייך מוניציפלית ליישוב אחר, יהיו בכל חלק חוקי עזר שונים. כל מפעל יטופל על ידי ועדה לבניין אחרת בהתאם למיקום הנקודתי שבו הוא נמצא. מפעלים הממוקמים בשטח השייך מוניציפלית למעלות יטופלו בוועדה מקומית מעלות ועיריית מעלות, והמפעלים הממוקמים בשטח השייך מוניציפלית לכפר ורדים, יטופלו על ידי ועדה מקומית במעונה ומועצת כפר ורדים. כמו כן צוינה העובדה שמעלות מוגדרת כאזור פיתוח, וכפר ורדים לא.
אלו כמובן בעיות טכניות שניתן לפתור, אבל מה עם הנושאים המהותיים הקשורים למהלך כזה?

אזור תעסוקה כמנוף לשדרוג
אזור התעשייה של מעלות מכיל בעיקר בתי מלאכה, מפעלי מתכת כבדה ומפעלי ייצור. הוא מכוון לתת תעסוקה בעיקר לתושבי מעלות ותרשיחא. האם אלו המפעלים שיחזירו לכפר את ילדינו, שירדו ללמוד באוניברסיטאות במרכז הארץ? זו האטרקציה לאוכלוסייה צעירה ואיכותית מהמרכז, שתגרום להם לבוא לכפר ורדים ולגליל המערבי?
להבנתי מתאים יותר לתושבי כפר ורדים ולתושבי האזור אזור תעסוקה שמכיל מכוני מחקר, מעבדות, חממות טכנולוגיות וכדומה. אזור תעסוקה כזה ימשוך מהנדסים, מפתחים וחוקרים. הניסיון מראה כי מכוני מחקר לא מגיעים לאזורי תעשייה בהם ממוקמים בתי מלאכה ותעשייה כבדה.
העברת אזור התעסוקה לשטח השיפוט של מעלות תגרום לכך שאכלוס אזור התעסוקה החדש יהיה בהתאם להעדפות של מעלות, וכך נפספס הזדמנות לשדרוג.

מי ישגיח על הזיהום?
אזור תעסוקה מטבעו עלול לייצר זיהום, כגון פסולת מוצקה, פליטת עשן מארובות, מי שופכין תעשייתיים ואפילו קרינה רדיואקטיבית.
אמנם נושאים אלו מטופלים על ידי משרדי הממשלה השונים, אולם הסמיכות לאזורי מגורים מחייבת גם השגחה יתרה של הרשות המקומית, במקרה שלנו מועצת כפר ורדים, על מניעת זליגה של זיהומים לבתי המגורים של שלב ג' למען שמירה על בריאות התושבים. בהעברת השטח למעלות אנו מוסרים בעצם את השמירה על בריאותנו לגורם זר, אותו גורם שגובה מהעסקים המזהמים ארנונה ונותן להם רישיון עסק, עיריית מעלות.
נראה כי הרצון להתחלק בארנונה ומהר מעוור את עיני ראש המועצה וגורם לו לפספס הזדמנות של פעם בדור להקמת אזור תעסוקה איכותי, וגם להחזיק את השמירה על בריאותנו בידנו. החלטה כל כך משמעותית, שתשפיע על עתיד הישוב, לא יתכן שתעבור ללא שיתוף התושבים, ובוודאי לא לפני הבחירות המוניציפליות הצפויות בסוף השנה.

האף של קליאופטרה
ראש המועצה מכנה את העברת אזור התעסוקה למעלות "חילופי שטחים", למרות חוסר הפרופורציה המשווע (הכפר מוסר 220 דונם ומקבל כ-20). השטח שמקבל כפר ורדים בתמורה הוא רצועת קרקע שתמתח את צווארו, כך שקצה אפו של הישוב ייגע בקו כלשהו שאמור להבטיח לנו את הטבות המס המיוחלות. ועל זה נאמר: אם האף של קליאופטרה היה קצת יותר ארוך, ההיסטוריה הייתה משתנה.

עוד משולחן המועצה

ראש המועצה הודיע בשמחה כי חתם הסכם עם שר הביטחון על הקמת שכונה בשלב ג' ל-100 אנשי צבא הקבע. ברכות לאנשי הקבע, אולם אני מחכה גם להודעה כי ראש המועצה חתם הסכם עם הטכניון ועם אוניברסיטת חיפה על הקמת שכונה ל-100 חוקרים ומרצים.

ראש המועצה ומהנדס המועצה מסרו כי בבדיקה של צרכי ציבור התברר שאין מספיק מגרשים בשלב ג' המיועדים למבני ציבור. לפיכך בכוונתם לפנות למנהל מקרקעי ישראל לקבל הרשאה להסבת שצפי"ם (שטחים ציבורים פתוחים) להקמת מבני ציבור. זו הדרך הקלה: לצמצם שצפי"ם ולפגוע באיכות החיים של התושבים. נכון יותר היה לבטל מתחם למגורים ולייעד אותו למבני ציבור. אבל למי אכפת מהתושבים, העיקר צפיפות הדיור.

חג שמח

***

 

הכותב חבר בתנועת כפר ורדים ירוק

לתגובות: tuviaerez@bezeqint.net

 
« לכל הטורים של טוביה ארז