כפר ורדים והסביבה ׀ מקומון ׀ א-לה כפר ׀ עיתון הגליל | אתר ראשי | טוביה ארז 277

« לכל הטורים של טוביה ארז

 

 

גיליון 277 מאי 2017

 

השירות הציבורי

 
מה עושים כשפקק המצות שסותם את המעיים משתחרר דווקא בפארק הכלבים?

השירות הציבורי הוא ענין רציני. אני טוען כי היחס של התושב לרשות מותנה בין השאר בזמינות של השירות הציבורי. הדבר התברר לי בצורה מוחלטת ביום השבת של חול המועד פסח.
במשך רוב חודשי השנה אני עורך מעין צעדה ספורטיבית במסלול שמתחיל מביתי בשלב ב' (הדאון טאון), עובר דרך כיכר 5, פונה בדרך ההר לינוח וחוזר דרך רחוב מירון (האפ-סטייט). את הלחצים שעולים במהלך הסיבוב הרגלי אני משתדל לשחרר בפינה מוצנעת למחצה לאורך הדרך, וזאת כדי שחס וחלילה לא תיפגע הערמונית הרגישה. מקומות מסתור ממש אין, כך שאני נאלץ לעמוד מול עץ לצד הדרך וגבי אל הכביש. לכל העוברים במכוניות ומנופפים לי בידם לעידוד אני מנצל כתבה זאת כדי להתנצל שאני לא מנופף בחזרה. לא הפכתי פתאום לסנוב חלילה, פשוט ידיי עסוקות בהכוונה לעבר העץ.
בשבת המדוברת הלכתי עם ששת (הכלבה המשפחתית) לפארק הכלבים הסמוך למרכז המסחרי. לפתע הרגשתי שפקק המצות שסתם את מעיי הרגישים השתחרר, והצורך בשירות ציבורי הפך להיות מידי. רגוע הפקדתי את ששת בידי אחד המבקרים בפארק ומיהרתי לשירותים הציבוריים הממוקמים במרכז המסחרי. להפתעתי הייתה הדלת סגורה. אין יוצא ואין בא. שאלתי את השומר שישב על ספסל ברחבה והוא ענה לי כאילו זה מובן מאליו: בשבת שבה המרכז סגור גם השירותים סגורים. לא הלאה אתכם בפיתרון המידי של הבעיה, אולם כאשר חזרתי הביתה מיהרתי לבדוק את הנתונים.
בכל יישוב בגודל ובפריסה כמו שלנו מקובל שמבנה שירותים ומתקן לשתיית מים בסמוך אליו ימוקמו בדרך כלל בגן ציבורי סמוך למרכז היישוב. אולם בכל כפר ורדים אין אפילו מבנה שירותים ציבורי אחד שפתוח בכל ימי השבוע לרווחת התושבים והמבקרים.
ועוד נתון נוסף נכון לתקופתנו: "ישראל מובילה במחלות מעי דלקתיות". האם המועצה, בהתעלמה מהבעיה הלוחצת ולא מכשירה שירותים ציבוריים, תורמת גם היא למצב זה?
פניתי לששת לקבלת עצה, והיא שלפה תשובה כאילו מהמוכן. יפוזרו ברחובות היישוב מתקני שקי-קקי דו תכליתיים. קטן להולכים על ארבע וגדול להולכים על שתים. בצורה כזאת נוכל להפוך את כל השטחים הציבורים לשירותים ציבורים וכך תיפתר הבעיה מאליה.
כמובן שקיים גם פיתרון בנאלי לשיפור השירות לתושב, שיכלול הקמת או הכשרת שירותים ציבורים. התוצאות ייראו הרבה יותר מהר מאלו של הקמת שלב ג'. בינתיים אני מציע לכל תושב או אורח הנדרש לשירותים ציבורים בשבת וחג ומסרב לחשוף את ישבנו לרוח, לגשת לבית אחד מחברי המועצה הסמוך אליו. אני בטוח שהלה יקבל אותו בדלתיים פתוחות, ואולי אף יכבדהו בגליל טישו רך ומבושם.


* הכותב חבר בתנועת כפר ורדים ירוק

לתגובות: tuviaerez@bezeqint.net

 
« לכל הטורים של טוביה ארז