כפר ורדים והסביבה ׀ מקומון ׀ א-לה כפר ׀ עיתון הגליל | אתר ראשי | מקצועי נדל"ן / נתי שיינפלד

מקצועי נדל"ן / נתי שיינפלד

< חזרה למאמרים אורחים

חיסכון שכולו הפסד

 

מוכר נכס ומחפש מתווך שלא לקוח עמלה מהמוכר? היה מוכן להפסיד הרבה כסף

רבים מהמעוניינים למכור את ביתם, מוכנים לעבוד עם מתווכים רק בתנאי שלא ישלמו עמלת תיווך, מתוך מחשבה שזה "בזבוז-כסף", או ש"הקונה ישלם".

התוצאה היא שהמוכר פוגע בעצמו ובתהליך המכירה של הבית ובפועל, כל המתווכים שנתת להם לעבוד על הבית שלך, לא באמת עובדים עליו והם אפילו לו ישקיעו בו שקל אחד לפרסום נאות ואיכותי, כי הם בתחרות כל הזמן עם העמיתים שלהם. "למה שאני אפרסם ובסוף יבוא מתווך אחר ויקטוף לי את הפירות?", יאמר לעצמו המתווך.

ברור שכאשר המתווכים עובדים על הבית שלך ללא עמלה, כשהם כבר יביאו לקוח לביתך, זה יהיה לקוח "על הדרך" וכמובן שבמהלך המשא ומתן הם ייצגו אותו, כי הקונה משלם להם, והם ירצו לרצות באופן טבעי את מי שמשלם להם. לפיכך, המחיר שתקבל יהיה נמוך יותר וישרת רק את הקונה. במילים אחרות, הפסדת כסף!

גם כאשר תיתן למתווך בלעדיות אך לא תשלם לו, הוא יעשה הכל כדי להימנע מלהביא מתווכים אחרים עם קונים שלהם לנכס שלך. כלומר, הוא מונע שיתופי פעולה כי אחרת הוא לא יקבל כלום. הדבר עלול לעלות לך בעשרות ואף באלפי שקלים. כך לא יגיעו קונים נוספים שאולי אחד מהם מוכן לתת הצעת מחיר גבוהה יותר. כלומר, הפסדת כסף!

המוטיבציה של מתווך למכירת הנכס שלך בהכרח יורדת ולעיתים אף נעלמת ויחד איתה גם האמונה במכירת הנכס שלך. האם אתה היית מוכן לעבוד מספר חודשים ב"מוטיבציית שיא" בידיעה שאתה לא מקבל שכר? כלומר שוב, הפסדת כסף!

עכשיו בואו נודה על האמת, כשלמתווך יהיה קונה שמתאים גם לנכס שלך וגם לנכס אחר, אותו הוא מייצג ומקבל ממנו עמלה, ברור שהוא יקח קודם כל את הקונה לנכס האחר, שם משלמים לו, ואתה מפסיד קונה בשל וטוב, כלומר הפסדת כסף!

כפי שציינתי למעלה, המתווך עובד על מכירת הנכס שלך "על הדרך" ומשתמש בו לקדם אך ורק את עצמו ולא את הנכס שלך, אין פה תהליך שיווק אמיתי. כלומר, הפסדת כסף!

כשתיתן את הבית שלך לכל המתווכים בסביבה ללא תשלום, הם יתייחסו אליו כאל חפץ שניתן להשתמש ולזרוק, ממש אותו היחס שאתה נתת למתווכים, וביניהם תהיה תחרות מי ימכור יותר מהר את הנכס שלך במחיר ה...זול ביותר! כלומר, הפסדת כסף!

כשיש לך מתווך שיודע את "כל הסודות" של הקונה שלך - מה הקו האדום שלו ומה הדרישות והצרכים שלו, זה יכול להועיל במשא ומתן לטובתך כמוכר, דבר שיכול להעלות את ערך הבית בעיני הקונה, שצריך בדיוק את המיקום או המאפיינים של הבית שלך. בזמן שאתה לא יודע את צרכיו האמיתייים של הקונה (בגלל שהמתווך מייצג אותו) הוא לא יתאמץ להשתמש בנתונים של הבית שלך להעלאת המחיר לקונה המתאים, אלא ירצה לסגור עסקה כמה שיותר מהירה וטובה ללקוח שמשלם לו, הקונה. ושוב הפסדת כסף!

 

לסיכום

 

מי שאינו מוכן לשלם עמלת תיווך למתווך, גורם לעצמו נזק כספי גדול כיוון שבהכרח הוא יקבל מחיר נמוך יותר לנכס שלו. מתווך שעובד ללא עמלת מוכר וללא בלעדיות, לא מייצג בשום פנים ואופן את האינטרסים של בעל הבית, לא יתן לו שירות וליווי אמיתיים ואיכותיים ולא יבצע את עסקת הנדל"ן הטובה ביותר עבורו. בעל נכס כזה פוגע בהליך המכירה שלו ומפסיד כסף למרות שלכאורה כוונתו היתה לחסוך את העמלה של 2% מסך העסקה.

אני ממליץ לא להתפתות לעבוד עם מתווכים כאלו - זה יפעל כנגדכם.

חפשו מתווך מקצוען, קבלו עליו המלצות, ראיינו אותו ובחרו במתווך שאתם משוכנעים שהוא הטוב ביותר עבורכם.

 

* הכותב, הוא זכיין רשת אל-הנכס בכרמיאל. נתי שיינפלד: 053-3626517, מעיין: 050-8537677.

 

 

בתמונה: אילוסטרציה: פוטוליה